Näihin hetkiin tarvitsette musiikkia hääpäivänä
Mainos: Teetetty sormus kuvastaa teidän yhteistä rakkautta
Unelmoitko häistä? Häät-viikkokirjeet sisältävät Häät-tiimin kokoamia hääaiheisia ideoita, inspiraatiota, tietoa ja vinkkejä, ja saat ne sähköpostiisi maksutta. Voit peruuttaa uutiskirjeen tilauksen milloin haluat.
Kuva Bridget Flohe / Unsplash.com
Perinteenä kihla- ja vihkisormus on meillä Suomessa nuorehko tapa. Euroopassa sormus muodostui kihlauksen ja avioliiton symboliksi jo keskiajalla, mutta Suomessa sormuksia käytti aluksi vain vauras väki 1500-luvulta eteenpäin. Vain varakkaimmat sulhaset antoivat sormuksen ja kihlajaislahjan kihlatulleen. Vielä 1900-luvun puoleltakin on säilynyt tietoja vihittävistä, joille esimerkiksi pappi tai joku varakas tuttava lainasi sormusta, jotta vihkimiseen tarvittava sormus löytyi.
Suomessa on yleinen tapa, että kihlaparista molemmat kantavat kihlasormusta heti kihlauksesta lähtien. Tämä ei kuitenkaan ole yleismaailmallinen tapa, sillä monissa kulttuureissa miehellä sormus tulee käyttöön vasta vihkimisen yhteydessä. Kihlasormus, tai edes vihkisormus, ei ole pakollinen, vaan käytännössä perinne, jota lähes kaikki pareista kuitenkin haluavat noudattaa. Tavallaan pakollisen sormuksesta tekee vain evankelis-luterilainen vihkikaava.
Vihkikaavassa papin kysymyksen "NN, tahdotko ottaa NN:n aviopuolisoksesi" jälkeen tulee sormusrukous. Niiden jälkeen toisen tai molempien puolisoiden nimettömään pujotetaan sormus liiton ja yhteyden symbolina. Kaavaan on mahdollista myös lisätä sormuslupaukset ennen sormusten pujottamista.
Sormuksen, jota seremoniassa käytetään, ei kuitenkaan ole pakko olla oma. Lainattukin käy, kuten myös symbolinen rengas, mutta ilman sormusta ei evankelis-luterilaisen vihkikaavan mukaan avioliittoa voi solmia.
Sormus on vahva symboli, jonka ajatellaan symboloivan sitoutumista, ikuisuutta ja rakkautta.
Kalevala
Valittu – Kalevala Love
Sydämen valittu. Sormuksen pyöreä muoto on ikuisen rakkauden symboli – lupaus yhteisestä huomisesta. Kihla- ja vihkisormuksen paikaksi vakiintui jo muinoin vasemman käden nimetön, josta uskottiin olevan suora yhteys sydämeen.
Valittu-sormuksen kapea valkokultainen runko on pelkistetyn puhdaslinjainen. Sormus on helppo yhdistää muihin Kalevala Love -sormuksiin, ja se sopii niin sinulle kuin hänellekin. Sormuksen sisäpintaan on kaiverrettu Kalevala Love -malliston tunnus, viikinkiaikaiseen esikuvaan perustuva Euran sydän. Saatavissa myös keltakultaisena.
Suositushinta alkaen 635 €.
Festive
Köynnös
Köynnös-sormus kolmella timantilla on upea ja elegantti koru, joka vie sydämesi mukanaan. Sormus toimii yhdessä syleilijänä yksikivisten sormusten kanssa. Sormuksen keskellä komeilee päätimantti. Sen ympärillä on kaksi pienempää timanttia. Nämä kolme timanttia muodostavat upean kokonaisuuden, joka välittää säihkyvää loistoa ja viehättävää eleganssia.Köynnös-muotoilu sormuksessa symboloi kasvua, yhteyttä ja kestävyyttä. Sen kauniit kaaret ja kurvit muodostavat graafisen ilmeen, joka tekee sormuksesta ainutlaatuisen ja huomiota herättävän.
Sormus on saatavilla aidoilla luonnontimanteilla tai laboratoriovalmisteisilla timanteilla. Saatavilla myös kelta- ja punakultaisena.Saatavissa olevat materiaalit: 9k, 14k, 18k kulta, platinaTimantit: 0,09 + 2x 0,015 ct (yht. 0,12 ct)Design: Annika TakanenSuositushinnat: 1340€ / 14k valkokulta, H(W)/SI11570€ / 18k valkokulta, H(W)/SI1Festive-korut on valmistettu kierrätyskullasta.
Korkeila Helsinki
Kastehelmi
Korkeila Helsingin herkässä Kastehelmi-timanttisormuksessa timantit on kuin aamukasteen pisarat heinän varressa. Upeat timantit sädehtivät valkokultaisessa rungossa. Tässä sormuksessa on 11 kpl briljantteja, yhteensä 0,33 ct F/VS laboratoriotimantit.
Sormus sopii kauniisti solitaire sormusten kanssa pidettäväksi. Saatavana myös luonnontimanteilla. Hinta 1590 € valko- ja keltakultaisena.
Sandberg
S-130k-syn – Taivaanranta-mallisto
Sandbergin kauniin Taivaanranta S-130k-syn sormuksen synteettisen ovaalihiontaisen keskitimantin koko on noin 0,40 ct (noin 6x4 mm). Sivukivinä on 2 kpl 0,06 ct synteettisiä timantteja.
Päältä pyöristetyn eli tynnyriprofiilisen rungon leveys on noin 2 mm. Keskikiveksi on saatavilla myös esim. värillinen jalokivi kuten morganiitti, safiiri, topaasi tai turmaliini.
Suositushinnat synteettisillä timanteilla 14K keltakultaisena alkaen 1595 € ja valkokultaisena 1715 €.
Saatavissa myös luonnontimanteilla, hinnat alkaen 14K keltakultaisena noin 3200 € / valkokultaisena noin 3300 €.
Design Lancetta
Tuike
Tuike-sormus on Design Lancettan keltakultainen jalokivsormus, jossa timantti yhteensä 0,26 ct. Hinta alk 1150 €.
Kultajousi
Marianne 0,05 ct – Princess
Kultajousi Princess-malliston Marianne -timantti-safiiri-rubiinisormuksen runko on valmistettu 14k punakullasta. Upeassa monikivisormuksessa on 2 pinkkiä safiiria, 2 rubiinia ja 3 timanttia, joiden yhteiskaraattipaino on 0,05 ct. Timantit ovat W/SI- laatua. Suositushinta 1190 €.
Midas Kultasepät
Ääretön
Midas Kultaseppien Ääretön-sormus kuuluu Wedding-kokoelmaan. Ääretön-sormus koostuu kelta- ja valkokullasta, jotka muodostavat äärettömän merkin kauniisti sormen päälle. Valkokultaista osuutta kruunaa 7 x 0,03 ct W/Vs timanttia, yhteispainoltaan 0,21 ct. Ääretön-sormus valmistetaan käsityön ja on saatavissa myös kokonaan kelta-, valko- tai punakultaisena. Suositushinta 1280 €.
Bulevardi Diamond
MZSRMS3
Bulevardi Diamondin MZSRMS3 safiiri-timanttisormus, jossa keskikivenä on eteerisen kaunis sininen Ceyloninsafiiri. Tämä klassinen vihkisormus on katseet vangitseva mestariteos! Ceyloninsafiirin ajaton viehätys on ympäröity lumoavasti kimaltelevalla timantti-halon kehällä.
Keskikivi on Cabachon Cut Blue Sapphire, joka toisin kuin 99 % safiireista, ei ole lämpökäsitelty. Sormuksen runko on tehty ajattomaan vintage-tyyliin. Sormus 18K valkokultaa.
Keskisen Kello
Rivitimanttisormus 0,08 ct – Lykka Elegance
Lykka Elegance rivitimanttisormuksen pintaa koristaa yhteensä 27 wesselton-timanttia, joiden kokonaispaino on 0,08 ct. Sormuksessa on upea 9k valkokultainen runko. Siron sormuksen timantti-istutus kiertää sormuksen rungon puoliväliin saakka.
Materiaali: 9K valkokulta Timanttien yhteispaino: 0,08 ct Timanttien väri: Wesselton (kirkas) Timanttien puhtaus: SI Timanttien hionta: Briljantti Sormuksen rungon leveys: 1,2 mm Hinta: 245 €
Suokko Timanttikorut
Cecilia S A BR45 3
Kolmikivisen Cecilia-sormuksen keskikivenä säteilee 0,40 ct timantti, joka kummallekin puolelle on istutettu 0,10 ct painoiset pyöreät briljantit . Sormuksen timanttien yhteiskaraattipaino on 0,50 ct. Hinta alkaen 881 €.
Suokko Timanttikoruja valmistetaan valko-, kelta-, ja rosakullan värisinä sekä platinasta. Kullan karaatin voit valita 9 karaatin, yleisesti käytetyn 14 ja korkeapitoisemman 18 karaatin välillä. Suokko Timanttikoruja valmistetaan G VS väri- ja puhtausluokassa sekä laboratoriovalmisteisissa- että luonnontimanteissa.
Linkki sormuksen tarkempiin tietoihin: Cecilia S A BR45 3.
Täydellisen Suokko Timanttikoru -malliston löydät sivuiltamme www.suokko.fi tai liikkeestämme, Tuomiokirkonkatu 17, 33100 Tampere.
Olli Johan Lindroos
Kide 1,00 ct – OJL Originals -mallisto
OJL-Originals Kide punakultaisena. Vuoden kaunein sormus 2016.Kuvailisin, että jos OJL-Originals Lumi-malliston – vuoden kaunein sormus 2012 – on kuin balettitanssija, Kide on hänen äitinsä. Ammattiuransa päättänyt, kulmistaa aavistuksen pyöristynyt vedos. Elegantti, jalostunut, määrätietoinen ja itselleen armeliaampi persoona. Kaikki OJL -Originals sormukset valmistetaan valko-, kelta- tai punakullasta ja ovat täydellisesti keskenään yhteensopivia nyt, ja tulevaisuudessa. Luo omaksesi. Hinta 29 224 €. Design Olli Johan Lindroos.
Atelier Eklöf
Rough
Rouheapintainen, leveä kultasormus joka sopii sekä arkeen että juhlaan. Atelier Eklöfin Rough-sormus voidaan valmistaa myös puna- tai valkokullasta, ja tähän on mahdollista istuttaa pieniä timantteja.
Hinta alkaen 2500 €Suunnittelija Petri Eklöf
Kultasepät Andreasen
Taottu matta sormus
Seppiemme käsin takoma kihlasormus sulhaslle tyylikkäällä himmeällä hiekkamatta-pinnalla. Design Jussi Andreasen. Hinnat noin 400-1000 € välillä, hintaan vaikuttavat sormuskoko ja sormuksen leveys.Tutustu kihlamallistoon: https://www.andreasen.fi/mallisto/kihlasormukset/kihlasormukset-2/page/3/
Malmin Korupaja
Sienna – Vintage-mallisto
14K punakullasta valmistettu, ihastuttavasti muotoiltu Sienna-timanttisormus laboratoriotimanteilla. Siron sormuksen keskikivenä säihkyy ovaalin muotoon briljanttihiottu 0,50 ct F/VS timantti. Sen ympärillä kimaltelee yhteensä 10 pientä briljanttitimanttia, yhteensä 0,15 ct. Runko on kapea ja pyöristetty. Suositushinta 2500 €.
Kultaseppä Kulmala
Tankavaara
Kulmalan miesten sormusmalliston Tankavaara-sormus. Tankavaara-sormus valmistetaan lähes puhtaasta, Lapin Tankavaarasta huuhdotusta keltakullasta. Muotoilultaan se on klassinen. Sormuksen sisäpintaan on lyöty Suomen kartan muotoinen leima. Hinta 2780 €.
Kulmalan liike ja kultasepänverstas sijaitsee viehättävällä Kapteeninkadulla, Helsingin Ullanlinnassa. Näyteikkunasta avautuu näkymä verstaaseen, jossa Kulmalan upeat korut valmistuvat taitavien kultaseppien käsissä. Liikkeen puolella palvellaan ystävällisesti, asiantuntevasti ja asiakkaan toiveita kuunnellen. Kultaseppä Kulmalassa syntyy vuosittain satoja kihla – ja vihkisormuksia, joiden laatu ja viimeistelty käsityö etsii vertaistaan.
Au3 Kultasepät
Keto 2 mm - Kevät vaaleanpunainen
Au3 Kultasepät ihastuttava Keto Kevät 2 mm -sormus on suloinen ja siro sormus. Epäsymmetrinen kivien asettelu antaa näyttävään sormukseen kevyen vaikutelman. Malliston valkokultaisessa 2 mm leveässä Keto-sormuksessa on 5 kpl kirkkaita tw/vs timantteja, yhteensä 0,21 ct ja 2 kpl vaaleanpunaisia safiireja, yhteensä 0,13 ct.
Sormusta tehdään 18K valko-, 18K kelta- ja 18K ruusukultaisena sekä 950 platinasta. Mallistossa käytämme kirkkaiden tw/vs timanttien lisäksi väritimantteja ja värikkäitä safiireja. Kultaseppä Jussi Louesalmen 6 mm leveä Keto valittiin voittajaksi Vuoden kaunein sormus -kilpailussa vuonna 2017. Mallistossa on useita erilaisia sormusmalleja, kaulakoruja ja korvakoruja.
Hinta: alkaen 1950€.
Keto-mallisto on esillä Au3 Kultasepät -koruliikkeessä, Unioninkatu 27, Helsinki ja Au3-verkkokaupassa.
Aito Helsinki
Star Line
Aito Helsingin hienostunut mustan titaanin ja ruusukullan yhdistelmä briljanttihiottujen timanttien reunustamana. Design Harri Nukarinen. Sormukset valmistetaan tilauksesta käsityönä. Suunnitteluvaiheessa sormukseen voidaan tehdä muutoksia toiveiden mukaan, mustaan titaaniin voidaan yhdistää valko-, kelta- ja ruusukultaa sekä platinaa. Sormus voidaan myös valmistaa erikokoisilla timanteilla ja jalokivillä. Sormukseen valittavat jalokivet voivat olla myös värillisiä.
Faber Art
Art Deco
Kultasepänliike Faber Artin näyttävä Art Deco -sormus on täynnä tyylikästä särmikkyyttä ja runsaasti mielenkiintoisia yksityiskohtia. Sormusrunko on viimeistelty kaksoiskrysanttireunoin ja kaiverruksin myös rungon kämmenpuolelta. Materiaali 18 k valkokultaa ja yhteensä 0,65 ct Top Wesselton – Wesselton VS –laatuisia baquette ja princess-hiontaisia timantteja.
Hinta alkaen 2790 €.
Saarikorpi Design
HiddenOne
Saarikorpi Design HiddenOne -sormusmallissa toteutuu mitä parhaimmalla tavalla muotoilussa paljon käytetty sanonta "less is more". Pyöreään sormusprofiiliin, 45 asteen kulmassa viilattu pelkistetty ura muodostaa täydellisen sydämen, kunhan sitä vain tarkastellaan oikeasta suunnasta. Sormus on valkokultaa. Suositushinta alkaen 750 €.
Korus Design
Kruunu
Upea ja voimakas sormus sisäiselle kuningattarellesi. Kruunu-sormus on kunnianosoitus voimakastahtoisuudelle ja sitkeydelle sekä luonnon komeudelle. Sormus on muotokieleltään täysin originelli. Sen rohkeat kulmat ja erisuuntiin kallistuvat timantit taittavat valoa kauniisti joka suunnasta, myös illan hämärtyessä. Hinta 2675 €.
Tammi Jewellery
Seppele 2,6 mm
Tammi Jewelleryn Seppele-sormus on erittäin siro keltakultainen. Seppele-sormuksessa on luonnon inspiroimaa käsimuotoiltua kimallusta ja valontaittoa. Erottuva, boheemi Seppele on valmistettu käsityönä Suomessa, kierrätetystä kullasta.
Tuotenumero G10132.
Laatukoru / Silván
Mimosa timanttisormus 0,08 ct
Laatukorun Silván Mimosa-timanttisormus 0,08 ct. Kaunis ja koristeellinen Silván Mimosa-timanttisormus sopii upeasti sivusormukseksi toisen sormuksen rinnalle! Tässä Silván Mimosa-sormuksessa on toinen reunusta koristeellinen krysanttireuna ja toinen reunus tasainen.Materiaali: 14K rosekultaTimantit yhteensä: 0,08 ctTimanttien koot: 8 x 0,01 ct Timanttien väri: HTimanttien puhtaus: VSTimanttien hionta: BrilliantRungon profiili: flakka, kuvioituValmistettu SuomessaHinta 871 €
Kuva Elina Sazonova / Pexels
Suomessa varsin usein miehen kihlasormus jatkaa myös vihkisormuksena saaden kenties vain uuden kaiverruksen. Viime vuosina sulhasetkin ovat alkaneet ottaa käyttöönsä kihlasormuksen lisäksi myös erillisiä vihkisormuksia. Hääparit ovat ostaneet tai teettäneet uuden näyttävämmän vihkisormuksen myös sulhaselle.
Naisilla meillä on enemmän sääntö kuin poikkeus käyttää kahta sormusta. Tämä tapa juontaa juurensa 1600-luvun loppuun, jolloin Ruotsi-Suomessa tuli tavaksi, että sulhanen antoi morsiamelleen vielä toisen sormuksen vihittäessä. Tämä edelleen meillä yleinen tapa on kuitenkin paikallinen erikoisuus, jota noudatetaan yleisesti vain Suomessa ja Ruotsissa. Monissa muissa maissa kaksi sormusta on leskeyden merkki.
Suomessa yleisin tapa on käyttää kihla- ja vihkisormuksia vasemman käden nimettömässä sormessa muinaisilta egyptiläisiltä perityn tavan mukaan. He uskoivat verisuonen yhdistävän vasemman nimettömän ja sydämen.
Roomalaiset kutsuivat tuota olematonta verisuonta nimellä "vena amoris" eli rakkauden suoni. Muun muassa ortodoksit, tanskalaiset, norjalaiset, saksalaiset ja espanjalaiset käyttävät vihkisormusta kuitenkin oikean käden nimettömässä.
Helsinki ja Uusimaa
Kultaseppä Tallberg
Satakunta
Millainen kihlasormuksen pitää olla? Siitä ei ole sääntöjä, on vain perinteitä ja malli- tai materiaalitrendejä.
Kulta on Suomessa perinteisin ja yleisin kihla- ja vihkisormusmateriaali. Se koetaan yleisesti romanttiseksi ja ajattomaksi. Valkokulta ja keltakulta ovat vuorotelleet ykkössuosikin paikalla, 2020-luvulla keltakulta nousi taas trendien kärkeen. Myös platina sormusmateriaalina kasvattaa suosiotaan kokoajan. Hopeakin on suosittu kihlasormusmateriaali sekä edullisuutensa että kauniin värinsä vuoksi.Sileä kultasormus molemmilla on perinteisin ja edelleen suosittu kihlamalli. Tänä päivänä sileä sormus hankitaan varsinkin miehelle. Kihlaparilla voi olla täysin samanlaiset sormukset tai sormukset voivat olla saman malliset, mutta miehen sormus leveämpi tai morsiamen sormusta koristaa timantti tai muu jalokivi. Valmistajat ovat aivan viime vuosina tehneet enenevässä määrin unisex-mallistoja ja mallistoja, joista löytyy versio sekä miehelle että naiselle.
Kuva Iamngakan Eka / Pexels
Morsiamen kihlaa koristaa usein jokin jalokivi, useimmiten kirkas timantti. Amerikkalainen tai englantilainen nainen puolestaan ei edes osaa kuvitella kihlasormusta ilman timanttia. Tämä on Amerikasta lähtöisin oleva perinne, joka juontaa juurensa De Beers -timanttiyhtiön 30-luvulta alkaen toteuttamaan laajaan mainoskampanjaan. Taidokkaalla mainonnalla suuren yleisön mielikuviin onnistuttiin yhdistämään ajatus timanttien kuulumisesta olennaisena osana rakkaudenosoituksiin ja kihlaukseen.
Omaa kihlasormusta valitessa tärkeintä on kuitenkin muistaa, että omien mieltymysten jälkeen heti seuraavana kannattaa miettiä, millainen on arki sormuksen kanssa. Suositut kulta, platina ja hopeakin sopivat yleensä hyvin arkiseen käyttöön. Joissa tapauksissa kuitenkin voi olla järkevää hankkia arvokkaan sormuksen rinnalle edullinen sormus arkikäyttöön.
Kihlasormuksiin kaiverretaan useimmiten kihlatun nimi ja kihlauspäivämäärä tai sitten molempien nimet ja päivämäärä. Jonkin perinteen mukaan kihlaan laitetaan kihlakumpanin nimi ja kihlauspäivä, ja vihkisormukseen molempien nimet ja hääpäivä.
Pelkkä nimi ja päivämäärä voi tuntua tylsältä, mutta pitkää tekstiä sormukseen ei ehkä mahdu. Esimerkiksi timantti-istutukset saattavat vähentää rungossa käytettävissä olevaa tilaa. Yksi vaihtoehto on tietysti hyödyntää kaiverrukseen myös sormuksen ulkopintaa.
Muokattu: 17.6.2025
Kalliosi
Aito Helsingin kivimäinen lohkottu titaani yhdistettynä ruusukultaiseen sisukseen. Grafiitinharmaa titaani, ruusukulta. Design Harri Nukarinen. Sormus valmistetaan yksilöllisenä käsityönä. Sormuksen pinta on aina uniikki. Suunnitteluvaiheessa sormukseen voidaan tehdä muutoksia toiveiden mukaan.
Timantin muoto on yksi tärkeimmistä valinnoista kihlasormusta ja vihkisormusta valittaessa. Jalokive...
Timanttien vastuullisuus nostetaan kasvavassa määrin puheeksi kihla- tai vihkisormuksia hankittaeass...
Tässä sormus–suomi-sanakirja sinulle, joka kaipaat ymmärrettäviä termejä, vaikkapa googlettamisen he...
Yksinkertaiset, sirot sormusmallit, kuten minimalistiset rivisormukset ja ohuet kivettömät sormukset...
Mitä tarkoittaa karaatti? Entä mikä on briljantti? Ota kihlasormusten ja timanttisormusten korutermi...
Kulta on erittäin arvostettu jalometalli hääkoruissa. Korkea kiilto, hyvä kestävyys ja työstettävyys...
Vanhan perinteen mukaan karkauspäivänä – päivänä, jolloin kaikki on nurinpäin – naisellakin oli mahdollisuus kosia miestä – tai vaikka muutamaakin. Naisen kosintaa ei tarvinnut karkauspäivän takia vastaanottaa vakavin mielin. Suomessa kosinnasta kieltäytyvä mies oli kosijalleen velkaa vain uuden hamekankaan.
Kuva Lucas Fonseca / Pexels
Noin 1800-luvulla Suomeen tuli Länsi-Euroopassa jo tavallinen perinne viettää karkauspäivää. Karkauspäivänä nainen ”sai” kosia ilman, että häntä halveksuttaisiin. Ennen vanhaan kosiminen oli vain miehen työtä, joten päivänä, jolloin kaikki on päälaellaan, miksei nainen voisi koittaa onneaan.
Naisen kosintaa ei kuitenkaan tarvinnut ottaa vakavasti. Tosin torjuessaan ehdotuksen avioliitosta täytyi miehen korvata se kosijalle. Suomessa riittäväksi nähtiin hamekangas, Englannissa taas kävivät vaikka käsineet.
Joka neljäs vuosi kalenteriin helmikuun viimeiseksi eli 29.2. päiväksi lisättävän ylimääräisen päivän eli karkauspäivän avulla kalenterivuosi pysyy samassa tahdissa vuoden oikean pituuden kanssa.
Ennen naisella oli siis mahdollisuus kosia vain kerran neljässä vuodessa karkauspäivänä. Nykyaikana kuka vaan saa kosia, minä päivänä vain, vaikka karkauspäivästä aika yleisesti julkisuudessa edelleen puhutaan naisten kosimiseen sopivana päivänä.
Monen mielestä kosimisperinne onkin jo vanhentunut, eikä se, että avioitumiskysymyksen esittää nainen, ole enää epätavallista eikä varsinkaan paheksuttavaa.
Kuva rdne stock project / Pexels
Ajatusta siitä, että kosinta olisi miehen velvollisuus, pyritään häivyttämään nykyajan tasa-arvoa alleviivaavassa yhteiskunnassa. Monien mielestä jo se, että nainen haluaa tehdä parisuhteessaan aloitteen, on riittävä ”lupa” kosia. Ja nainen, yhtä hyvin kun mies, saa kosia missä ja milloin tahansa.
Kun asiaa miettii sellaisen samansukupuolisen parin kannalta, jossa molemmat ovat naisia, olisi naisen suorittamaa kosimista erittäin vaikea välttää. Queer-pareilla onkin muodostumassa trendiksi tai tavaksi takaisinkosinta.
Takaisinkosinnalla tarkoitetaan sitä, että sen jälkeen kun partneri on kosinut, toinenkin esittää saman kysymyksen jossain vaiheessa. Tällä pyritään rikkomaan heteronormatiivista stereotypiaa, jossa parisuhteessa on aina passiivinen ja aktiivinen osapuoli. Queer-yhteisö haluaa tuodaan normiksi sen, että molemmille syntyy yhtäläinen ilo ja yllätys kosituksi tulemisesta. Tämä sopisi erinomaisesti malliksi kaikkiin tasa-arvoisiin parisuhteisiin!
Kuva Freepik
Netissä keskustelupalstoja selaillessaan huomaa, että aiheeseen liittyviä ajatuksia on niin vastaan kuin puolestakin. Monet kutsuvat miehen kosinnan odottamista vanhanaikaiseksi.
Loppujen lopuksi se, haluaako kosia vai tulla kosituksi, on mielipidekysymys ja makuasia. Kosintaan liittyvistä odotuksista ja unelmista kannattaa keskustella oman puolison kanssa. Jos tiedät, että puolisosi haluaa kosia, kun hän on siihen valmis — antaa olla niin jos se on sinullekin ok. Aina voi kuitenkin vihjailla... Mutta jos tuntuu siltä, että olisit itse valmis tekemään aloitteen ja tiedät partnerisi näyttävän sille vihreää valoa, niin anna mennä vaan!
Teksti Carolina Lind
Kuinka kosia romanttisesti? Lue Häät.fistä >>
10 uniikkia tapaa kosia. Lue Häät.fistä >>
Maailman romanttisimmat kosintapaikat. Lue Häät.fistä >>
Naisilla on ”lupa” kosia miehiä karkauspäivänä. Lue Häät.fistä >>
Kosia saa kuka vain ja ketä vaan – myös karkauspäivänä. Lue Häät.fistä >>
Muokattu: 19.9.2024
Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemustasi sivustollamme
Häät-verkkopalvelut (Editus Oy) tarjoavat sinulle laadukasta kotimaista hääsisältöä ja keräävät evästeitä. Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, jotka tallentuvat laitteesi selaimeen. Ne kertovat meille esimerkiksi, millaisella laitteella käytät verkkopalvelua ja oletko vieraillut sivustoillamme aikaisemmin. Tilastollisten evästeiden avulla kehitämme sinulle parempia palveluja ja markkinointievästeiden avulla voimme tarjota kohdennettua mainontaa ja markkinointia. Osa tunnisteista on välttämättömiä palvelujen ja kotimaisen hääsisällön tarjoamiseksi.
Lue lisää tietosuojaselosteesta.
Nämä ovat välttämättömiä sivuston toiminnan kannalta. Näitä tietoja käytetään helpottamaan verkkosivuston käyttöä ja näitä ei voi poistaa.
Markkinointievästeitä käytetään verkkosivuston kävijöiden seuraamiseen, jotta julkaisijat voivat kohdentaa markkinointiaan asiaankuuluvilla ja kävijää kiinnostavilla mainoksilla. Käyttämiämme työkaluja on muun muassa Facebook Pixel.
Keräävät tietoja verkkosivustomme käytöstä, esimerkiksi käynneistä sivuilla tai virheilmoituksista. Nämä tiedot yhdistetään ja anonymisoidaan, ja niitä käytetään verkkosivustomme kehittämiseen.