Tilaa Häät-uutiskirje

Unelmoitko häistä? Häät-viikkokirjeet sisältävät Häät-tiimin kokoamia hääaiheisia ideoita, inspiraatiota, tietoa ja vinkkejä, ja saat ne sähköpostiisi maksutta. Voit peruuttaa uutiskirjeen tilauksen milloin haluat.

| Sulhasen puku

4 x hillittömän staili sulhanen

Miehen hääasun kuuluu olla pukeutujan tyylille uskollinen. Persoona ja mieltymykset saavat loistaa ja tekevät kantajastaan taatusti itsevarman. Löytyisikö näiden neljän sulhasen lookeista inspiraatiota omaasi?

Ville

sulhasen häätyyli Ville harmaa perintöpuku

Kuva Mari Hakanen


"Isäni puvun käyttö oli helppo valinta."


”Isäni menehtyi yllättäen puoli vuotta ennen häitämme, joten halusin kunnioittaa hänen muistoaan pukemalla hänen häävaatteensa vuodelta 1980. Harmaa takki ja housut olivat melko istuvat, ainoastaan lahkeita hieman kavennettiin. Kierrätys on itselleni tärkeää, joten isäni puvun käyttö oli helppo valinta.

Uniikin valinnan tunnelma välittyi myös vieraille, jotka olivat nähneet puvun isäni päällä yli 40 vuotta sitten. Sormukseni on sekin isäni vanha ja se on korvaamaton, sillä siihen on kaiverrettu kahden elämäni tärkeimmän naisen nimet – äitini ja vaimoni.

Sanoisin, että hääpukeutumisessa on tärkeää miettiä omaa arvopohjaa ja sitä, mitä asullaan haluaa kertoa ja viestiä.”

Puku oman isän vanha 
Kengät ja kauluspaita Carlson 
Rintakoriste mummon tuohitöistä tehty 
Sormus oman isän perintöä 
Lookin hinta noin 250 €

 

Feetu

sulhasen häätyyli feetu musta smokki

Kuva Essi Miettinen


"Käyttäisin uusia kenkiä jonkin aikaa ennen juhlapäivää."


”Sain vaimoltani kuulla, että hänen mekkonsa kanssa sopisi klassinen tyyli, ja olimmekin yhdessä sitä mieltä, että pukuni tulisi olemaan smokki. Pohdin mustan ja tummansinisen välillä, joista varma valinta musta voitti.

Olin tyytyväinen valintaani, hankinnat vaan jäivät aika viime tippaan. Jos jotain tekisin toisin niin sen, että käyttäisin uusia kenkiä jonkin aikaa ennen juhlapäivää, jotta niihin ehtii tottua.”

Smokki Vaatetusliike Aaron’s 
Kengät Halonen 
Kalvosinnapit lainassa edesmenneeltä papalta 
Viehe kaason äidin sitoma 
Sormus Kohinoor 
Lookin hinta noin 900 €

Pasi

häätyyli Pasi armeijan virkapuku

Kuva Miika Hämäläinen


"Sain puvun valmistumiseni yhteydessä muiden virkapukujen ohessa."


”Lookini oli hyvin selkeä valinta ammatistani johtuen eli sotilasasu. Velvoitetta asun käytölle naimisiin mentäessä ei ole, mutta itselleni valinta oli heti varma. Sain puvun valmistumiseni yhteydessä muiden virkapukujen ohessa.

Epäilin ainoastaan sitä, mahtuuko kymmenen vuotta sitten hankittu puku päälleni, mutta mahtuihan se. Asusteet olivat hillityt johtuen juhlapuvun käyttöön liittyvistä ohjeista, joten ylläni oli pukuun kuuluva lakki sekä hyvin pelkistetyt kalvosinnapit. Tapojeni vastaisesti olin käynyt hääpäivää varten parturissa, enkä tyytynyt vain kotona siistimiseen.” 

Puku sotilasasu, juhlapuku m/87 
Asusteet asuun kuuluva lakki ja kalvosinnapit 
Sormus damastikoru, Mauri Härkönen 
Lookin hinta 300–350 €

Karri

sulhasen häätyyli karri vaaleassa pellavapuvussa

Kuva Kirsi Tasala


"Olin pitkään haaveillut vaaleasta puvusta."


”Olin pitkään haaveillut vaaleasta puvusta, joten häät olivat oikein hyvä tilaisuus sellaisen hankintaan. Useinhan häissä morsiamen vaalea puku jättää sulhasen varjoonsa, mutta nyt oma tyylini erottui muusta hääväestä myös selvästi.

Pellava on materiaalina tietysti herkkä rypistymään ja merkkejä tästä alkoikin loppuillasta näkyä, muttei se menoa haitannut ollenkaan. Puku tuntui heti sopivalta päällä eikä muokkauksia tarvittu ollenkaan.” 
 
Puku Suit&Supply 
Kauluspaita Dressmann 
Kengät Playboy, Boozt.com 
Rusetti ja taskuliina omasta vaatekaapista 
Viehe itse sidottu 
Lookin hinta noin 700 €

 

Teksti Tanja Hakala

 

Juttu on julkaistu aiemmin Häät-lehden numerossa 2/2023.

 

Osta Häät-lehden digitaalinen versio Issuu.comista

Uusimman ja monta ennen julkaistua Häät-lehden numeroa voi lukea ja tutustua sisältöön kätevästi näköislehtenä Issuu.comissa.


 

Löydä miesten juhlapukeutumispalveluita Hääpalveluista

Pukuliike Veston Tampere

Pirkanmaa

Miesten juhlapukeutuminen

Pukuliike Veston on laadukkaiden miesten pukujen vuokraukseen ja myyntiin erikoistunut laajan valikoiman yritys Helsingin, Tampereen ja Kuopion keskustassa, hyvien yhteyksien varrella.

Kavaljeeri

Pirkanmaa

Miesten juhlapukeutuminen

Miesten julhapukeutumisen erikoisliike! Palvelumme kattaa puku- ja asustevuokrauksen ja -myynnin, sekä mittatilauspuvut. Sijaitsemme näkyvästi Tampereella, osoitteessa Itsenäisyydenkatu 18.

Naskali Leather

kaikkialla Suomessa

Miesten juhlapukeutuminen

Valmistan rusetteja kierrätetystä nahasta mm. vanhoista nyrkkeilyhanskoista ja -säkeistä sekä poronnahasta. Nahkainen rusetti on rennon tyylikäs ja ajaton asuste, joka kestää isältä pojalle.

Pukuliike Veston Helsinki

Helsinki ja Uusimaa

Miesten juhlapukeutuminen

Pukuliike Veston on miesten pukujen vuokraukseen ja myyntiin erikoistunut yritys Helsingin, Tampereen ja Kuopion keskustassa, hyvien yhteyksien varrella.

Lue lisää samasta aiheesta

Sulhaselle opas moderniin ja tyylikkääseen hääpukeutumiseen

Sulhanen unohda pukeutumisessa hääetiketti! Sulhanen saa valita pukeutuko muodolliseen frakkiin, ren...

Sulhanen pukeutuu hyvällä mielellä ja kestävän kehityksen huomioiden

Kestävä häämuoti on tätä päivää myös miesten hääpuvuissa. Miesten Pukuhuoneesta löydät sulhasen mode...

3 x tyylikäs ja persoonallinen sulhanen

Ne ajat jolloin sulhasille oli vain vähän häätyylivaihtoehtoja on kaukana takana päin. Sulhanen voi ...

Sulhasen juhlalookiin värien renessanssia

Sulhasen juhlapukeutumiseen on tarjolla mehukas burgundinpunainen. Värin ennustetaan olevan miehen j...

Vihkisormus sulhaselle

Yleensä suomalaisessa hääperinteessä miehellä on vain kihlasormus. Aivan viime vuosina tätä perinnet...

Vuokraaminen on järkevä vaihtoehto hankkia miehelle juhlava puku häihin

Pukuvuokraamon asiakkaat lausahtavat usein lähtiessään helpottuneina: ”Kävipä se todella miellyttävä...

Mainos: Miesten Pukuhuone

Sulhanen pukeutuu hyvällä mielellä ja kestävän kehityksen huomioiden

Kestävä häämuoti on tätä päivää myös miesten hääpuvuissa. Miesten Pukuhuoneesta löydät sulhasen modernin lookin, jossa on huomioitu jopa täysin vegaanit materiaalit.

Miesten pukuhuone sulhasen hääpuku

Kuva Wilvorst

Valinnan varaa sulhasen juhlapuvuissa

Sulhanen sulaa hymyyn silmäillessään pukurekkien huikeaa valikoimaa klassisista tummista juhlapuvuista rentoihin pastellisävyisiin pellaviin. Löytyykö miehille näin paljon erilaisia vaihtoehtoja mistään muualta kuin
Miesten Pukuhuoneesta Hyvinkäältä? Kun apuun vielä rientää ystävällinen ja ammattitaitoinen asiakaspalvelija, mieltä painanut stressi juhla-asun valinnasta muuttuu helpotuksen huokaukseksi.

Miesten pukuhuone sulhasen hääpuvun vuokraus

Kuva Wilvorst

Tyylitietoisen sulhasen "vihreä" puku

Ympäristötietoisuus ja kestävät valinnat paiskaavat kättä tyylitietoisuuden kanssa Wilvorst Green Wedding -mallistossa.
Nämä asut sekä säästävät ympäristöä että vetoavat moderniin, tyylitietoiseen sulhaseen, joka etsii ekologisesti kestävää hääpukua. Luonnonläheiset sävyt ovat kuin luotuja suomalaisiin kesähäihin. Erityisen huomionarvoista on korkealaatuisten villa- ja silkkisekoitusten käyttö, jotka tekevät puvuista ylellisiä ja mukavia käyttää.

Sulhasen juhla-asu vuokraamalla edullisemmin ja ekologisemmin

Yksi Miesten Pukuhuoneen tarjoamista kestävistä vaihtoehdoista on asun vuokraus. Jos hääpäivän puvulle ei ole tiedossa jatkokäyttöä, vuokraaminen on järkevä vaihtoehto sekä lompakolle että luonnolle.

Miesten pukuhuone hääparintyyli

Kuva Wilvorst

Istuva juhlapuku antaa miehelle itsevarman olon

Kun mieleinen pukukokonaisuus ja siihen sopivat asusteet ovat löytyneet, Miesten Pukuhuoneen palveluihin kuuluu myös se, että puvusta tehdään miehen mittainen. Mittamuutoksilla eli esimerkiksi lahkeiden tai hihojen lyhentämisellä tai muilla muutoksilla varmistetaan, että puku istuu juhlapäivänä täydellisesti ja juhlasta saa nauttia.