Tilaa Häät-uutiskirje

Unelmoitko häistä? Häät-viikkokirjeet sisältävät Häät-tiimin kokoamia hääaiheisia ideoita, inspiraatiota, tietoa ja vinkkejä, ja saat ne sähköpostiisi maksutta. Voit peruuttaa uutiskirjeen tilauksen milloin haluat.

Hääpuku

Miten hääperinteet hääpukeutumisessa sopivat nykyaikaisiin häihin?

Kuva SCX

Jotain uutta, jotain vanhaa, jotain sinistä ja jotain lainattua. Morsian nimimerkillä Päivänsäde pohtii omaa suhdettaan hääperinteeseen ja sen toteuttamiseen.

– Vaikka olemmekin ajatelleet sulhasen kanssa, että haluamme järjestää häihimme jotain erilaista, jotain ei niin perinteistä, pohja kaikelle kulkee nimenomaan perinteissä. Yksi perinnehän on, että morsiamella tulisi olla häissään jotain uutta, vanhaa, sinistä ja lainattua. Ja olen kuullut myös, että käytettyä, joka varmaan menee sitten vanhan ja lainatun yhdistelmästäkin.

– Minä itse en henkilökohtaisesti tiennyt näiden asioiden merkitystä ja syytä, miksi minulla pitäisi olla jotain uutta, vanhaa, sinistä ja lainattua? Halusin ottaa asiasta selvää, miksi tällainen perinne on olemassa, mitä merkitystä näillä asioilla on uskottu ja uskotaan olevan. Vai uskotaanko niihin vielä, kuinka paljon tätä perinnettä oikeasti vielä vaalitaan?

Perinnettä toden totta noudatetaan tai ainakin halutaan noudattaa yhä edelleen, myös Suomessa, vaikka perinne onkin lähtöisin 1800-luvun alun Englannista.

Lorussa ”uusi” tuo onnea ja optimismia tulevaisuuteen.

”Vanha” taas puolestaan muistuttaa morsianta hänen omista sukujuurista ja on kunnioituksen merkki.

”Sininen” taas on suojeluksen symboli, se tuo uskollisuutta ja ikuista rakkautta.

”Lainattu” on liki vanhaa, niin kuin sanoin, niistä yhdessä voitaisiin saada ”jotain käytettyä”. Se on usein morsiamen perheenjäseneltä saatu, esimerkiksi koru tai huntu. Se muodostaa sidoksen siihen perheeseen ja kunnioitukseen. Se tuo myös onnea nuorelle naiselle, joka lähtee kotoaan.

Sininen symbolisoi uskollisuutta, sitä ei heitetä sukkanauhan mukana pois

– Lähdin työstämään omia tarvikkeitani, jotka noudattaisivat tätä sääntöä. Tähän mennessä minulla on vasta uusi ja sininen kasassa. Uusi on pukuni, joka ei ole ollut kenelläkään muulla vielä käytössä ja on lähes uunituore. No sinistä hieman pohdin, tiedän että monilla on sukkanauha joko sininen tai siinä on sininen rusetti.

– Koin tuon perinteikkääksi, mutten nähnyt, että se olisi kuulunut alkuperäiseen perinteeseen. Sinistä voisi olla muuallakin, ja siksi minun sukkanauhani onkin mustavalkoinen, punaisella rusetilla. Ei siis sininen. Lisäksi ajattelin, että jos sininen symbolisoi uskollisuutta ja ikuista rakkautta, niin miten se voi olla sukkanauhassa, jonka sulhanen riisuu minulta ja heittää sen naimattomille mies ystävillemme. Mitä se siinä tapauksessa symbolisoisi?

– Tämän ajatusprosessin edetessä tulin ajatelleeksi, että hei, minulla ei ole niitä kenkiäkään vielä. Lähdin Internetin salaisiin ja ei niin salaisiin syövereihin selailemaan morsiuskenkiä, ei mitään, ei niin yhtikäs mitään. Sitten siirryin tennareihin ja balleriinoihin, korkokenkiin, ihan tavallisiin korkokenkiin. LÖYTYI!

Kuva Nimimerkki Päivänsäde

– Aivan ihanan yksinkertaiset ja tukevan oloiset SINISET korkokengät. Niinpä minulla on nyt siniset korkokengät, jotka saattavat satunnaisesti vilkkua hameenhelman alta ja pysyvät jalassani, eikä niitä heitetä ainakaan naimattomille poikamiehille.

– Nyt olisi siis etsinnässä vielä jotain vanhaa ja jotain lainattua. Ne minun on pakko saada, tai muuten tässä perinteen noudattamisessa ei ole mitään järkeä. Vai onko?

Muokattu: 30.8.2024

Lue lisää samasta aiheesta

Vyötärö esiin! Häämuoti 2025 korostaa lantiota

Vuosi 2025 nostaa vyotärön trendien keskiöön. Näimme kevään häämuotimessujen catwalkeilla laskettuje...

Häämuodissa 2025 hehkuu rakkaus kukkiin

Intohimo romanttisista kukista hääpuvuissa ei ota laantuakseen häämuodissa! Eturivin hääpukusuunnitt...

10+1 vinkkiä hääpuvun valintaan – lähde liikkeelle positiivisella ja iloisella mielellä

Unelmien hääpuvun valintaan kannattaa varata runsaasti aikaa ja malttia. Muista, että kun itse olet ...

Housupuvusta vaihtoehtoinen ”twist” häätyyliin – 3 löytöä hääpukumuodista 2025

Housupuku on mukava päällä ja se näyttää upealta kehon muodosta riippumatta. Haalari ei myöskään tar...

Millainen hääpukumalli sopii minulle?

Hääpukuostoksilla oman vartalon mallin tunteminen on kaiken a ja o. Löydä näiden ohjeiden avulla oma...

Pudotettu vyötäro tekee paluuta häämuotiin – 3 löytöä hääpukumuodista 2025

Häämuodissa 2025 nähdään laskettua vyötäröa enenevässä määrin. Se on mielenkiintoinen paluutrendi, j...

Mainos: Sydänkäpy

Miten huomioit kestävän kehityksen jo hääpukuostoksilla?

Turkulainen hääpukuliike Morsiuspuvut Sydänkäpy on keskittynyt myymään vain Maggie Sotteron ainutlaatuisia hääpukuja.

– Olemme ylpeitä tämän valmistajan edelläkävijänä tekemästä työstä maapallomme hyväksi! Pirjo Koskinen iloitsee.

Oman kortensa kekoon Sydänkäpy kantaa myymällä uusien pukujen rinnalla myös käytettyjä hääpukuja.

Morsiuspukuliike Sydänkäpy Pirjo Koskinen esittelee Maggie Sottero hääpukua

Hääpukuvalmistaja Maggie Sottero on vuosikymmenien aikana lunastanut paikkansa yhtenä maailman parhaista hääpukuvalmistajista. Valmistajan merkkejä ovat Maggie Sotteron lisäksi Sottero & Midgley ja Rebecca Ingram. Ensimmäisenä hääpukubrändinä maailmassa Maggie Sottero kierrättää vahingoittuneet puvut ja ylijäämäkankaat 100 prosenttisesti yhteistyössä SuperCirclen kanssa.  

Sottero on lisäksi ryhtynyt kunnianhimoisiin toimiin kolmella avainaluella pienentääkseen ekologista jalanjälkeään:

  • jätteen vähentäminen
  • luonnonvarojen ja energian kulutus
  • biologisen monimuotoisuuden suojelu

Ekologinen hääpuku: pukuja kierrätyskankaista ja oma puu hääpuvun tilaajalle


Maggie Sottero on esitellyt useita hääpukumalleja, joissa käytetään kierrätyskankaita. Mallistoista löytyy sekä kokonaan kierrätysmateriaalista valmistettuja pukuja, ja suuressa osassa esimerkiksi vuorikankaat ovat kierrätettyä kuitua. Osassa pukuja käytetään myös uusia vettä ja energiaa säästäviä värjäysmenetelmiä. 

Ja kirsikkana kakun päällä;  jokaiselle Sottero-hääpuvun tilaajalle istutetaan oma puu! Yhteistyössä OneTreePlantedin kanssa ensimmäiset 50 000 puuta on jo istutettu. Ensimmäisinä kohteina ovat edellisen malliston kuvauspaikka Costa Rica ja Sottero-brändin synnyinmaa Australia. Metsänistutus on yksi parhaista tavoista tukea ja elvyttää maapallon ekosysteemiä ja kompensoida hiilijalanjälkeä.

Morsiuspukuliike Sydänkäpy Turku näyteikkuna ulkoa

Kestävää kehitystä myös paikallisesti – laadukkaat hääpuvut kestävät useamman käyttökerran

Turussa sijaitseva Sydänkäpy on tänä kesänä aloittanut Maggie Sotteron käytettyjen hääpukujen myynnin.

– Koska me olemme tottuneet hääpuvuissa Maggie Sottero -laatuun, päätimme kokeilla myös käytettyjen hääpukujen myyntiä. Ekologisuus on tärkeää, ja erinomaisesti tehdyt puvut kestävät hyvin useamman käyttökerran, kertoo yrittäjä Pirjo Koskinen.

– Me tunnemme nämä häämekot hyvin ja useimpiin pukuihin meiltä löytyy myös materiaaleja mahdollisia korjauksia ja muokkauksia varten, Pirjo Koskinen jatkaa.

Sydänkäpy tarjoaa jatkossa pienimuotoisesti myös pesupalvelua hääpuvulle.


– Meille myyntiin tuotavan hääpuvun voi jättää meille myös pesetykseen. Pesemme hääpuvut vesipesussa, emme kemiallisesti, jolloin pesu on ekologisempaa ja luonto kiittää, Pirjo Koskinen mainitsee.

Näyteikkuna Morsiuspukuliike Sydänkäpy Turku

Tutustu Sydänkävyn hääpukuihin ja hintoihin

Sydänkävyn hääpukuvalikoimaan tutustuminen on helppoa vähän kauempaakin. Kaikki myynnissä olevat uudet ja käytetyt puvut voi katsoa hintoineen Sydänkävyn nettisivuilta. 

– Tällä hetkellä käytetyt puvut näkyvät ale-hääpuku-sivun lopussa. Toivomme kovasti saavamme lisää Maggie Sottero -pukuja kierrätysvalikoimaan, Pirjo toivoo.

Sydänkävyn hääpukuvalikoiman näet helposti Morsiuspuvut Sydänkäpy -nettisivuilta.

Lue lisää Sydänkävyn nettisivuilta, jos haluat laittaa oman kerran tanssitun Sottero-hääpukusi myyntiin.

Turun Sydänkäpy Pirjo Koskinen ja ompelija Suvi

Sydänkäpy

Maariankatu 1, Turku

Puhelin 0406673781
Sähköposti sydankapy@co1.inet.fi

IG @morsiuspuvutsydankapy
FB @morsiuspuvutsydankapy

ARTIKKELI ON MAINOSSISÄLTÖÄ, yhteistyössä MORSIUSPUVUT SYDÄNKÄPY