Tilaa Häät-uutiskirje

Unelmoitko häistä? Häät-viikkokirjeet sisältävät Häät-tiimin kokoamia hääaiheisia ideoita, inspiraatiota, tietoa ja vinkkejä, ja saat ne sähköpostiisi maksutta. Voit peruuttaa uutiskirjeen tilauksen milloin haluat.

| Hääpuku

Jotain uutta, jotain vanhaa, jotain lainattua, jotain sinistä

morsiamen sukkanauha jossa sinustä

Kuva Prostooleh / Freepik

Hääperinteet eivät ole kadonneet nykypäivän häistä. Ne ovat vain löytäneet, ja löytävät koko ajan, uusia muotoja. Yksi perinne kuitenkin säilyy sukupolvesta toiseen, ja sen neljä pientä elementtiä kantavat mukanaan paljon enemmän merkitystä kuin ensi silmäyksellä näyttää.

Hääperinteet ovat edellen hääpareille tärkeitä

Häät-media kyseli Instagramissa kesällä 2025 hääparien suhtautumista hääperinteisiin. Vastanneista 79 % kertoi, että heidän häissään tullaan näkemään ainakin joitakin perinteisiä elementtejä. Hääperinteitä piti ehdottoman ihanina 18 %, ja vain 3 % suhtautui vanhoihin tapoihin penseästi.

Kyselyn perusteella erityisen tärkeitä ja suosittuja perinteitä ovat hääpuheet, morsiamen saattaminen vihittäväksi puolison luo sekä yöpyminen erillään ennen vihkimistä. Myös First Look koetaan tärkeäksi, mutta sitä halutaan nykyisin toteuttaa mieluummin ennen vihkimistä kuin vanhimman perinteen mukaan vasta alttarilla.

Vuoden 2012 hääperinnekyselyssä kimpun heitto oli yksi suosituimmista perinteistä. Keväällä 2025 perinnettä ei enää pidetty yhtä ehdottomana: vain alle puolet halusi heittää kimppua perinteen mukaan pelkästään naimattomille. Kimpun heiton jättäminen kokonaan väliin tai sen heittäminen kaikille halukkaille oli vastaajien keskuudessa yhtä suosittua.

Neljäntenä tärkeänä hääperinteenä pysyi sekä nyt että vuoden 2012 kyselyssä tuttu sanonta: “Jotain uutta, jotain vanhaa, jotain lainattua, jotain sinistä.”

– "Jotain uutta, jotain vanhaa, jotain lainattua, jotain sinistä" on osa häitämme, koska kyseiset asiat symboloivat mielestäni kaikkea sitä, mitä avioliiton mukana tulee ja tapahtuu.

Näin perusteli vuoden 2012 kyselyssä eräs morsian sanonnan tärkeyttä.

Historiasta hääperinne, joka tuo hyvää onnea

Loru on peräisin viktoriaanisesta Englannista, kuten moni muukin vanha hääperinne, joita edellen noudatetaan.

”Jotain vanhaa” symboloi vanhoja perhesiteitä ja elämää ennen avioliittoa.

”Jotain uutta” edustaa tulevaisuutta ja uutta elämää avioliitossa.

Luottamusta symboloi tapa lainata jotakin arvokasta ja palauttaa se häiden jälkeen.

”Jotain sinistä” morsian puolestaan puki päälleen, ettei tulisi huonoa onnea tai epäonnista avioliittoa.

– Sanonnan noudattamisen tarkoitus tuoda hyvää onnea samaan tapaan kuin onnenesineet morsiamen povessa. Hyvän onnen saamiseksi avioliittoon morsiamen pukeutumisesta pitäisi löytyä jokin vaatekappale tai asuste jokaisesta neljästä kategoriasta, kertoo Aino Osola Espoon museosta. Osola on perehtynyt suomalaiseen hääperinteeseen.

– Onnen turvaamiseksi suomalainen morsian on ennen aikaan voinut piilottaa poveensa tai vasempaan kainaloonsa saippuaa, elohopeaa, villaa, tulukset, viljaa tai leipää. Nämä pienet taikaesineet lisäsivät onnea ja sopuisuutta tulevassa avioliitossa. Tämän uskomuksen ja tavan voisi hyvin palauttaa käyttöön, Osola kertoo.

– Ainakin villa rintaliiveissä talvihäissä voisi toimia edelleen, naurahtaa Aino Osola.

 

morsiamen ja sulhasen hääkengät tuolilla puutarhassa

Kuva Freepik

Hopea takaa onnen

Sanonta “Something old, something new, something borrowed, something blue” jatkuu joissain versioissa fraasilla ”and a silver sixpence in her shoe”. Tämä morsiamen perinnne on uskomus brittimorsiamilla varsin aktiivisessa käytössä edelleen.

Kun googlaa fraasin, pääsee useihin nettikauppoihin, joissa kaupitellaan vanhoja kuuden pennin hopeakolikoita morsiamille, ja kenkiä joissa hopeakolikko on upotettu pohjalliseen sekä monille keskustelupalstoille.

Hopean onnea tuottavaan taikaan on aikanaan uskottu myös Suomessa. Suomalaisessa perinteessä sulhanen laittoi hopearahan oikean kantapään alle kenkään ja morsian vasemman kantapään alle häiden ajaksi. Tämän uskottiin turvaavan paria riitelyltä avioliitossa.

Onnea on suomalaisessa hääperinteessä hankittu hääparille monin konstein. Ympäri Suomen on pidetty kiinni perinteestä, että vihille pitää kävellä mahdollisimman lähekkäin, ettei piru tai muut pahat voimat pääse parin väliin.

Tietokirjailija Tiina-Emilia Kauniston ja Erika Voutilaisen Siksi tahdot -hääkirja (2012) kertoo, että yleinen ohjenuora on ollut, etteivät vieraat saa nähdä pappia parin välistä.

– Tämä hääperinne sopii edelleenkin vihkiseremoniaan. Kannattaa kulkea papin tai henkikirjoittajan luo ihan kylki kyljessä ja käsi kädessä. Piruja tai ei, niin ei siitä haittaakaan voi olla!, Aino Asola muistuttaa.

Lue Häät.fistä lisää hääperinne tietoa

Jotain uutta, lainattua, vanhaa ja sinistä – toteuta perinne modernisti!
sulhanen morsian hääkimppu
Hääperinteet jotka voisimme ehkä jo unohtaa
Hääperinteet uusiksi: Hääkimpun heitto

Muokattu: 21.5.2026

Lue lisää samasta aiheesta

Hääpuvussa on muotoa – tältä näyttää häämuoti 2027

Häämuoti 2027 tuo hääpukuihin korsetteja, peplumia, laskettuja vyötäröitä ja veistoksellisia kangasm...

Näin saat unelmiesi hääpuvun edullisemmin – 5 budjettitietoista tapaa hankkia häämekko

Unelmiesi hääpuvun ei tarvitse maksaa maltaita. Keräsimme viisi käytännöllistä ja budjettiystävällis...

Löydä unelmiesi hääpuku Ateljé Katariinan omasta suomalaisesta Sis Idman -mallistosta – liikkeet Helsingissä ja Oulussa

Ateljé Katariina on suomalainen hääpukuliike Helsingissä ja Oulussa, jossa oman suomalaisen Sis Idma...

Azuree Bridal 2027 –hääpuvut tuovat esille morsiamen oman olemuksen ja tunteet

Tutustu Azuree Bridal 2027 -mallistoon: hääpukuihin, jotka yhdistävät modernit linjat, ajattoman rom...

Häämuoti 2027 sovitettavassa muodossa – Amelie Bridal tuo trendeihin keveyttä, muotoa ja muunneltavuutta

Vuoden 2027 hääpukumallistoissa näkyvät kevyet materiaalit, muunneltavat yksityiskohdat, viitat, ivo...

Hääpuvun teettäminen: näin syntyy uniikki hääpuku omien mittojen mukaan

Haaveiletko omannäköisestä hääpuvusta? Lue, kenelle hääpuvun teettäminen sopii, milloin suunnittelu ...

Mainos: Ateljé Katariina

Löydä unelmiesi hääpuku Ateljé Katariinan omasta suomalaisesta Sis Idman -mallistosta – liikkeet Helsingissä ja Oulussa

Ateljé Katariinalla on hääpukuliikkeet Helsingissä ja Oulussa, joissa jokainen puku valmistetaan juuri sinua varten. Häämekot ovat ajattoman kauniita, viimeisteltyjä ja suunniteltu eurooppalaiselle vartalolle korostaen morsiamen kauneutta.
 
Ateljé Katariina on Suomessa harvinaisuus: oma Suomessa suunniteltu Sis Idman -hääpukumallisto on ollut osa yrityksen tarinaa jo 25 vuoden ajan. Mallisto tunnetaan omaleimaisesta estetiikastaan, korkeasta laadustaan ja istuvuudestaan. Mukana on myös rakastettuja klassikoita, jotka ovat säilyneet vuosien ajan osana mallistoa.

Sis Idman -hääpuku Charlotta eri kuvakulmista kollaasissa
Hääpuku Charlotta Sis Idman -mallistosta, Ateljé Katariina

Täydellisen istuvuuden taustalla yli 30 vuoden kokemus hääpukujen suunnittelusta

Kun puku istuu hyvin, tunnet sen heti. Ateljé Katariinan hääpukujen suunnittelu, kaavoitus ja mitoitus perustuvat yli 30 vuoden kokemukseen sekä eurooppalaiseen istuvuuteen. Rinta-, vyötärö- ja lantiolinjat on suunniteltu korostamaan vartalon parhaita puolia, ja saumavaraa jätetään reilusti muokkausta varten. Jokaisessa saumassa näkyy käsityöläisen varmuus, tarkkuus ja rakkaus työhön.


Jokaisessa saumassa näkyy käsityöläisen varmuus, tarkkuus ja rakkaus työhön.


Suomalaista designia edustavat Sis Idman -puvut valmistetaan tilauksesta morsiamen toiveet ja aikataulu huomioiden. Suosituimmat sovitusajat varataan usein aikaisin, ja suunnittelu kannattaa aloittaa hyvissä ajoin. Mallistoja valmistetaan rajallisesti, jotta jokaisen couture-henkisen puvun viimeistelyyn voidaan käyttää aikaa ja huolellisuutta.

Sis Idman -hääpuku Alonsa eri kuvakulmista kollaasissa
Hääpuku Alonsa Sis Idman -mallistosta, Ateljé Katariina

Hääpukusovitus on elämys, joka muistetaan

Sovituskäynti Ateljé Katariinassa Oulussa tai Helsingissä on enemmän kuin puvun sovitus. Se on hetki, jossa tyyli, tunteet ja unelmat kohtaavat. Tule rauhassa ystävien tai perheen kanssa, nosta lasi kuplivaa ja nauti tunnelmasta.
 
Kauniissa ja kiireettömässä ympäristössä sovitat valitsemiasi pukuja, saat asiantuntevaa stailausta ja löydät vaihtoehtoja, joita et ehkä osannut alun perin edes etsiä. Ammattitaitoinen tiimi on sinua varten.

Hääpukusovituksen hetki, jolloin katse kohtaa peilikuvan ja silmät alkavat loistaa, on se, johon Ateljé Katariina tähtää joka kerta. Liikkeet Helsingissä ja Oulussa tarjoavat kaiken saman katon alta myös ompelupalveluineen.


Liikkeet Helsingissä ja Oulussa tarjoavat kaiken saman katon alta myös ompelupalveluineen.


Jos etsit laadukasta suomalaista designia, ammattitaitoista palvelua ja huolellisesti viimeisteltyä hääpukua, Ateljé Katariina on oikea osoite.

Sis Idman -hääpuku Ruth eri kuvakulmista kollaasissa
Hääpuku Ruth Sis Idman -mallistosta, Ateljé Katariina

Minimalistiset ja romanttiset hääpuvut Sis Idman -mallistosta Helsingissä tai Oulussa

Hääpuku on osa yhtä elämän tärkeimmistä päivistä. Jokainen Ateljé Katariinan puku on taidonnäyte, jossa yhdistyvät ylpeys, intohimo ja käsityötaito. Materiaalit valitaan harkiten, ja suomalaiselle morsiamelle suunniteltu Sis Idman -mallisto elää vastuullisesti materiaalien saatavuuden mukaan niiden arvokkuutta kunnioittaen. Lopullinen yhteensovitus, yksityiskohtien viimeistely ja laadunvarmistus tehdään aina käsityönä.

Mallisto jakautuu kahteen päälinjaan: minimalistisen eleganttiin ja moderniin sekä romanttisen säihkyvään ja näyttävään. Lisäksi valikoimasta löytyy runsaasti irtohihoja ja laahuksia, jotka voidaan toteuttaa myös kiinteästi osaksi pukua.

Mallistosta löytyy vaihtoehtoja erilaisiin tyyleihin ja budjetteihin tinkimättä laadusta, istuvuudesta tai yksilöllisestä viimeistelystä.

Ateljé Katariinalle on myönnetty useita tunnustuksia ja palkintoja suunnittelusta sekä laadusta, kuten Design from Finland, ja sen puvut ovat haluttuja myös Suomen ulkopuolella. 

Usein kysyttyä hääpuvusta ja sovituksesta

Milloin hääpuvun sovitus kannattaa aloittaa?

Suosituimmat sovitusajat varataan aikaisin, ja hääpuvun suunnittelu kannattaa aloittaa 8–12 kuukautta ennen häitä. Ateljé Katariina valmistaa puvut tilauksesta, joten ajoissa aloittaminen varmistaa saatavuuden sekä rauhallisen ja joustavan prosessin.

Miten hääpuvun mitoitus ja muokkaukset tehdään?

Puvut suunnitellaan eurooppalaiselle istuvuudelle, ja saumavaraa jätetään reilusti muokkauksia varten. Sovituksissa varmistetaan rinta-, vyötärö- ja lantiolinjojen täydellinen istuvuus, ja ompelupalvelu viimeistelee puvun juuri morsiamen mittoihin laadukkaana käsityönä.

Mitä hääpuvun sovituksessa tapahtuu?

Sovitus on kokonaisvaltainen elämys: saat asiantuntevaa stailausta, kokeilet useita vaihtoehtoja ja löydät myös sellaisia pukuja, joita et ehkä osannut etsiä. Helsingissä ja Oulussa toimivat Ateljé Katariinan tiimit ohjaavat sinua koko prosessin ajan.

Ateljé Katariina Helsinki

Fredrikinkatu 24, 00120 Helsinki
044 700 3802

sähköposti helsinki@katariina.fi

Ateljé Katariina Oulu

Kirkkokatu 10, 90100 Oulu
044 978 5013

sähköposti info@katariina.fi

ARTIKKELI ON MAINOSSISÄLTÖÄ, yhteistyössä ATELJÉ KATARIINA