Tilaa Häät-uutiskirje

Unelmoitko häistä? Häät-viikkokirjeet sisältävät Häät-tiimin kokoamia hääaiheisia ideoita, inspiraatiota, tietoa ja vinkkejä, ja saat ne sähköpostiisi maksutta. Voit peruuttaa uutiskirjeen tilauksen milloin haluat.

| Häätarinat

Anna ja Jyri järjestivät kaksiosaiset häät – "Emme halunneet luopua hääpäivästä"

hääpari Anna ja Jyrki suutelevat alttarilla

Kuva Roosa K Photography

Anna ja Jyri vihittiin heinäkuussa 2020 Oulujoen kirkossa. Juuri tuona päivänä he olivat käyneet ensitreffeillä yhdeksän vuotta sitten. Kirkko oli varattu kaksi vuotta aikaisemmin, jotta pari pääsisi naimisiin toivottuna päivänä.

Koska päivä oli tärkeä, siitä ei haluttu luopua koronan myllertäessä hääsuunnitelmat uusiksi.

– Vihkimisessä olivat perheet, kaaso sekä toinen bestmaneista. Yhteensä meitä oli 25.

Edes pienet juhlat

Intiimin vihkitilaisuuden jälkeen kippisteltiin Oulujoen pappilassa ja nautittiin kakkukahvit. Kaaso ja bestman yllättivät hääparin ohjelmalla, kaaso piti parille puheen. Illalla seurue jatkoi syömään hotellin ravintolaan, josta hääpari pääsi kätevästi hääyön viettoon.

– Päivä oli kaikin puolin onnistunut! Oli ihanaa juhlia edes pienesti tärkeänä päivänä, vaikka juhlat eivät olleetkaan sellaiset kuin olimme alun perin suunnitelleet. 

Unelman toteuttaminen

Yli 70 vieraan maalaishäät tanssitaan myöhemmin. Naimisiinmenon lisäksi Anna ja Jyri juhlistavat häissään kymmenvuotispäivää sekä ensimmäistä hääpäivää. Aihetta juhlaan siis riittää!

– Hääjuhla alkaa avioliiton siunaustilaisuudella vihkikirkossamme. Tilaisuuden jälkeen siirrymme juhlapaikalle. Juhliminen etenee perinteiseen tapaan eli ensin ovat tervetuliaismaljat, sitten ruokailu ja ohjelmaa – unohtamatta tietenkään hääleikkejä!

Yksi Annan ja Jyrin häiden ohjelmanumeroista on vihkitilaisuudesta kuvattu video, joka katsotaan yhdessä vieraiden kanssa. Lisäksi hääpaikalle ripustetaan kuvia hääpäivästä vieraiden katseltavaksi.

– Juhlat vietämme juhlatilaksi kunnostetussa vanhassa navetassa Pitojen Helmellä, Ala-Temmeksessä lähellä Oulua. Teemanamme ovat maalaishäät, paljon vanhaa ja uutta, kierrätettyä, itsetehtyä ja luonnosta poimittua.

Annan ja Jyrin häähumua pääset seuraamaan Instagramissa @maalaishaat2021

Lue lisää tarinoita kaksiosaisita häistä ja erilaisista vihkiseremonioista Häät.fistä

Kaksiosaisissa häissä juhlitaan kaksin verroin. Lue Häät.fistä >>

Persoonallisimmat vihkiseremoniat ottavat myös häävieraat mukaan. Lue Häät.fistä >>

Krista ja Mikko päätyivät yllätysvihkimiseen kesken hääsuunnittelun. Lue Häät.fistä >>

Teksti Mia Makkonen
Kuva Roosa K. Photography

 

Juttu on julkaistu aiemmin Häät-lehden numerossa 2/2021.

Osta Häät-lehden digitaalinen versio Issuu.comista

Häät-lehden voi lukea ja tutustua sisältöön kätevästi näköislehtenä Issuu.comissa.


Muokattu: 30.6.2023

Syvenny teemoihin:

Lue lisää samasta aiheesta

Talvihäät neljän kuukauden suunnittelulla

Kaisan ja Valtterin häät järjestettiin lumen keskelle rennoin ottein.

Häät sopivan suloisesti itse tehden ja säästäen

Hääbudjetin ensiaskeleet lähtivät liikkeelle säästösuunnitelman laatimisella. Oona ja Kalle miett...

Laura ja Juha halusivat järjestää häät stressiä minimoiden

Hääaparin mielestä hääpäivään liittyy muutenkin niin paljon jännitystä, että kaiken stressin minimoi...

Auringonkukkia hääjuhlassa

Pinjan ja Leon voimakas rakkaus kantaa yhdessä yli koettelemusten.

Jaanalle ja Petterille pakettiratkaisusta persoonalliset häät

Jaana ja Petteri valitsivat talvihäihinsä Savutuvan Apajalla siksi, että heidän mielestään paikka on...

Puutarhahäät omalla pihalla

Eva ja Aleksi halusivat järjestää häät oman pihan puutarhassa hillittömässä kukkaloistossa.

Mainos: Miesten Pukuhuone

Sulhanen pukeutuu hyvällä mielellä ja kestävän kehityksen huomioiden

Kestävä häämuoti on tätä päivää myös miesten hääpuvuissa. Miesten Pukuhuoneesta löydät sulhasen modernin lookin, jossa on huomioitu jopa täysin vegaanit materiaalit.

Miesten pukuhuone sulhasen hääpuku

Kuva Wilvorst

Valinnan varaa sulhasen juhlapuvuissa

Sulhanen sulaa hymyyn silmäillessään pukurekkien huikeaa valikoimaa klassisista tummista juhlapuvuista rentoihin pastellisävyisiin pellaviin. Löytyykö miehille näin paljon erilaisia vaihtoehtoja mistään muualta kuin
Miesten Pukuhuoneesta Hyvinkäältä? Kun apuun vielä rientää ystävällinen ja ammattitaitoinen asiakaspalvelija, mieltä painanut stressi juhla-asun valinnasta muuttuu helpotuksen huokaukseksi.

Miesten pukuhuone sulhasen hääpuvun vuokraus

Kuva Wilvorst

Tyylitietoisen sulhasen "vihreä" puku

Ympäristötietoisuus ja kestävät valinnat paiskaavat kättä tyylitietoisuuden kanssa Wilvorst Green Wedding -mallistossa.
Nämä asut sekä säästävät ympäristöä että vetoavat moderniin, tyylitietoiseen sulhaseen, joka etsii ekologisesti kestävää hääpukua. Luonnonläheiset sävyt ovat kuin luotuja suomalaisiin kesähäihin. Erityisen huomionarvoista on korkealaatuisten villa- ja silkkisekoitusten käyttö, jotka tekevät puvuista ylellisiä ja mukavia käyttää.

Sulhasen juhla-asu vuokraamalla edullisemmin ja ekologisemmin

Yksi Miesten Pukuhuoneen tarjoamista kestävistä vaihtoehdoista on asun vuokraus. Jos hääpäivän puvulle ei ole tiedossa jatkokäyttöä, vuokraaminen on järkevä vaihtoehto sekä lompakolle että luonnolle.

Miesten pukuhuone hääparintyyli

Kuva Wilvorst

Istuva juhlapuku antaa miehelle itsevarman olon

Kun mieleinen pukukokonaisuus ja siihen sopivat asusteet ovat löytyneet, Miesten Pukuhuoneen palveluihin kuuluu myös se, että puvusta tehdään miehen mittainen. Mittamuutoksilla eli esimerkiksi lahkeiden tai hihojen lyhentämisellä tai muilla muutoksilla varmistetaan, että puku istuu juhlapäivänä täydellisesti ja juhlasta saa nauttia.