Kuva Aaro Keipi / Aarography
Salamavalolla valaistu sateenvarjo on kaunis yksityiskohta kuvissa. Kannattaa luottaa valokuvaajan näkemykseen ja nauttia hetkestä rakkaan kanssa.
Valokuvaaja Aaro Keipi Aarographysta nimittään lupaa, että sade tekee taikoja.
– On melko yleistä, että hääpari kertoo unelmoivansa aurinkoisesta päivästä häiden viettoon. Hääkuvaajat kuitenkin yleensä toivovat aivan muuta. Paksut pilvet tuovat tasaisen, pehmeän valon, mikä mahdollistaa kuvauksen kaikista mahdollisista kulmista. Pilvetön taivas taas tuo haasteita ulkona kuvatessa, sillä kasvoille ilmestyy vahvoja varjoja tai vastaavasti kuvattavien pitää siristää silmiään. Pilvien lisäksi tykkään itse vielä dramaattisemmasta kelistä: sumusta ja vesi- tai lumisateestakin, Aaro Keipi tunnelmoi.
Kuva Aaro Keipi / Aarography
Hääpäivänä ei kannata antaa valtaa asioille, joihin ei itse pysty vaikuttamaan. Sade antaa paljon mahdollisuuksia potrettikuvaukseen, vaikka ihan heti ei uskoisi!
– Sadekuurot kuuluvat Suomen kesään. Ja kuurot ovat nimenomaan kuuroja. En suosittele kuvaamista rankkasateella, mutta jos jaksaa odottaa 10-20 minuuttia, kaatosade yleensä siirtyy pois ja paikalle jää mieluisan kevyt tihkusade. Tällaisella tihkusateella saa erittäin näyttäviä kuvia, varsinkin jos hääparin taakse laittaa salaman, joka valaisee sateenvarjon ja erottaa hääparin taustasta.
– Jos ennustus uhkaa sadetta, on hyvä olla kahden hengen sateenvarjo valmiina. Itselläni on aina suuri valkoinen sateenvarjo mukana häitä kuvatessa, jotta parien ei tarvitse itse huolehtia siitä.
Kuva Aaro Keipi / Aarography
Sade luo kuvaan maagisen, katseet pysäyttävän tunnelman. Säästä ei tarvitse murehtia silloin, kun kameran takana on luotettava ammattilainen.
– Tähtään siihen, ettei hääpari kastu ollenkaan kevyessä sateessa kuvatessa. Heti oven ulkopuolella odottaa sateenvarjo, jonka ansiosta pysyy kuivana. Pitkiä matkoja ei tarvitse kävellä, yleensä parikymmentä metriä juhla paikan ovelta riittää. Jos on märkä maa ja pitkä mekko, niin morsian voi pitää laahusta kädessään, kun kuvataan sateenvarjon suojassa. Kengät toki voi kastua, joten on hyvä harkita varakenkien tai kumisaappaiden tuomista juhlapaikalle.
Kuva Aaro Keipi / Aarography
– Monessa kulttuurissa sateinen hääpäivä tuo onnea. Jos sade kuitenkin aiheuttaa stressiä, suosittelen panostamaan kuvaajaan, jolla on kokemusta kuvaamisesta eri tilanteissa. Jotkut kuvaavat mieluummin sisätiloissa kuin sateessa. Tällöin kannattaa tehdä varasuunnitelma etsimällä sopivan sisätian potretteja varten. Itse kuitenkin tykkään, että potrettikuvissa tulee esille päivän aito meininki ja tunnelma. Eli jos hääpäivä sattuu olemaan sateinen, niin suosittelen pareille, että tehdään yhdessä sateesta taidetta.
Varaudu sateiseen hääpäivänä – Tanja ja Jaakko päätti antaa sataa vaan! Lue Häät.fistä >>
Oman ammattitaitoisen hääkuvajasi löydän helposti Häät.fin Hääpalveluista. Etsi oma hääkuvaajasi taitavien kuvaajien joukosta!
Teksti Tanja Hakala
Kuvat Aaro Keipi, Aarography
Jaa juttu