Kuva Essi Miettinen
Sulhasen tyyli saa olla yhtä persoonallinen kuin sulhanen itse. Kannattaa siis valita vaatteet, joissa on kotoisa, mutta juhlava olo. Lue alta, miten Joona, Jori ja Lars koostivat omat lookinsa.
Kuva Essi Miettinen
Joonalle oma tyyli sulhasena oli selkeä alusta asti. Siksi asukokonaisuus oli helppo rakentaa päästä varpaisiin omaan persoonaan sopivaksi.
TYYLIN AVAIMET
Puku Emporio Armani, Pohjanheimo
Korkkirusetti morsiamen äidin tekemä
Helavyö Iisakki Järvenpää
Kengät Bugatti
Sukat H&M
Sormus Aurifaber
Grooming MRoom, Tampere
Kuva Essi Miettinen
”Jo aikaisessa vaiheessa puvun väriksi valikoitui harmaa. Halusin panostaa hyvään ja laadukkaaseen pukuun, jolle olisi käyttöä myös häiden jälkeen. Löysin sopivan Emporio Armanin vaaleanharmaan puvun Pohjanheimosta. Räätälöinnin jälkeen puku istui täydellisesti päälleni. Kauluspaidan napeissa ja ompeleissa otettiin huomioon rusetin, helavyön sekä kenkien sävyt.”
”Käsityötaidoistaan tunnettu morsiamen äiti ompeli sekä minulle että bestmaneille ja muulle perheidemme miesväelle korkkirusetit, jotka olivat todella tyylikkäät. Tykkäsin erityisesti siitä, että lookissani oli jotain uniikkia ja itsetehtyä.”
Kuva Essi Miettinen
Kuva Essi Miettinen
HELAVYÖ
”Olemme molemmat Etelä-Pohjanmaalta kotoisin ja halusimme, että se näkyy jollain tavalla myös häälookissa. Ja mikäs sen parempi tapa kunnioittaa pohjalaisia juuriaan, kuin käsityönä tehty perinteinen helavyö.”
KENGÄT
”Harmaan puvun kanssa halusin pukea ruskeat puvunkengät, jotka sopisivat hyvin yhteen myös helavyön kanssa. Merkkinä Bugatti on sopinut minulle hyvin, ja löysinkin merkiltä konjakinruskeat puvunkengät Helsingistä jo hyvissä ajoin.”
SUKAT
”Sukat olivat sopiva paikka irrotella tyylikkään lookin suhteen. Isosiskoni löysi asukokonaisuuteeni sopivat yksilöt. Hauska yksityiskohta on se, että olemme ottaneet vaimoni Maijun kanssa jäätelönsyöntikuvia yhdessä jo vuodesta 2009.”
SORMUS
”Sormus on tamperelaisen Aurifaberin käsialaa. Tykästyin heidän sormuksiinsa, joissa on yhdistetty kahta materiaalia: mustaa zirkoniumia sekä keltakultaa. Itse asiassa sormuksen sisäpinta valmistettiin kihlasormuksestani, eli siinä on yhdistetty jo itsessään uutta ja vanhaa. Tämä idea tuli kultasepältä itseltään ja olin lopputulokseen erittäin tyytyväinen.”
GROOMING
”Hiukset ja parran kävin viimeistelemässä muutamaa päivää ennen häitä luottoparturillani Mroomissa Tampereella”
Kuva Essi Miettinen
Jaa juttu