Häät-lehti uudistui! Uusi upea numero nyt Lehtipisteissä, lue lisää!
Inspiroidu kauden suosituimmista hääpuvuista ja löydä oma unelmiesi mekko.
Unelmoitko häistä? Häät-viikkokirjeet sisältävät Häät-tiimin kokoamia hääaiheisia ideoita, inspiraatiota, tietoa ja vinkkejä, ja saat ne sähköpostiisi maksutta. Voit peruuttaa uutiskirjeen tilauksen milloin haluat.
Voiko kultasormusten aitouteen luottaa? Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) selvitti asiaa valvontaprojektissaan testauttamalla 14 kultaista kihlasormusta. Tulokset olivat hyviä! Yhtä sormusta lukuun ottamatta kaikkien sormusten kultapitoisuudet ja leimat olivat kunnossa.
Testatut tuotteet olivat kelta-, valko- ja punakultaisia perussormuksia, joissa ei ollut kiviä tai muita istutuksia. Yleisin kultapitoisuus tutkittavissa sormuksissa oli 585, eli ns. 14 karaatin kulta. Tuotteista tutkittiin niiden kultapitoisuus ja leimat.Näytteitä hankittiin perinteisistä kaupoista ja verkkokaupoista. Osa sormuksista oli tuotu maahan ja osa valmistettu Suomessa. Suomessa valmistetaan kultakoruja valmiiksi seostetusta raaka-aineesta, ja jotkut valmistajat myös seostavat raaka-aineen itse.
Kultaseppä Kulmala
Halo-sormus ovaalilla safiirilla ja timanteilla
Kultaseppä Kulmalan platinasormus, jonka keskellä kimaltaa sininen montanalainen safiiri. Safiirissa on todella intensiivinen sävy, mikä luo sormukselle ihanan kuninkaallisen ilmeen. Hinta 11870 €.
Au3 Kultasepät
Keto 6 mm - Pink
Keto on Au3 Kultaseppien valloittava sormus, joka ei jää huomaamatta! Epäsymmetrinen kivien asettelu antaa näyttävään sormukseen keveän vaikutelman, kuin kesäinen kukkaniitty! Malliston 18K valkokultaisessa 6 mm -leveässä Keto -sormuksessa on 5kpl kirkkaita tw/vs timantteja, yhtennsä 0,045 ct, ja 13 kpl värikkäitä safiireja yhteensä 0,7 ct.
Keto-koruja saa myös 18K keltakultaisena, 18K ruusukultaisena tai 950 platinasta. Jussi Louesalmen Keto valittiin voittajaksi Vuoden kaunein sormus -kilpailussa vuonna 2017. Mallistossa on useita erilaisia sormusmalleja, kaulakoruja ja korvakoruja.
Hinta: alkaen 3785 €.
Keto-mallisto on esillä Au3 Kultasepät -koruliikkeessä, Unioninkatu 27, Helsinki ja Au3-verkkokaupassa.
Kultasepät Andreasen
Hohka
Hohka-kihlasormus rouhealla pinnalla. Sormuksen pintakuvio taotaan käsin Kultasepät Andreasenin kehittelemällä erikoismenetelmällä, jolloin jokainen sormus on pinnaltaan uniikki. Hohka-kihlamallia on saatavilla 3–10mm leveänä.
Guldviva
Lily of love
Guldvivan Lily of Love — Rakkauden ja yhteyden symboli. Vuoden 2024 Suomen kaunein sormus -kilpailun voittaja. Kultaseppä Maria Karlström, Vuoden kultaseppä 2025, on suunnitellut tämän teoksen inspiroituneena kielosta, Suomen kansalliskukasta. Lehdet suojaavat timanttia hellästi – ajaton lupaus, että rakkaus kestää ja voittaa aina. Saatavana 18K kelta- tai valkokultaisena.
Malmin Korupaja
Le Petite 0,20 ct – Collection-mallisto
Tyylikäs, 14K samppanjakullasta valmistettu Le Petite -timanttisormus on muotoiltu elegantin pelkistetysti. Sormuksessa välkehtii kaunis 0,20 ct ovaalin muotoon briljanttihiottu laboratoriotimantti. Sileään sarjaan istutettu timantti kimaltelee siron rungon yläpuolelle kohotettuna, joten se on helppo sujauttaa toisen sormuksen viereen. Suositushinta 1080 €.
Festive
Feeniks Siro
Ihastuttava Festive Feeniks Siro -timanttisormus on saanut inspiraationsa luonnosta. Sormuksen kauniin köynnöskuvioinnin kruunaa kuusi säihkyvää briljanttihiottua timanttia. Sormus on saatavilla luonnontimanteilla tai laboratoriovalmisteisilla timanteilla. Saatavilla myös valko- ja punakultaisena. Saatavissa olevat materiaalit: 9k, 14k, 18k kulta, platinaLeveys: 3,2 mmTimantit: 6 x 0,01 ct (yht. 0,06 ct)Design: Marko OsalaSuositushinnat:890€ / 9k keltakulta, H(W)/SI11130€ / 14k keltakulta, H(W)/SI11380€ / 18k keltakulta, H(W)/SI1
Festive-korut on valmistettu kierrätyskullasta.
Korkeila Helsinki
Nuppu
Korkeila Helsingin Nuppu-sormus on briljanttihiontainen 0,50 ct laboratoriotimanttisormus. Se on varma valinta kihla- tai vihkisormukseksi. Timantti on istutettu kuudella kynnellä, saatavissa myös neljällä kynnellä.
Sormusta valmistetaan luonnon- ja laboratoriotimantein, eri timanttikoossa sekä materiaalina kelta- ja valkokulta sekä platina. Kysy hintaa eri timanttikoolle. Hinta 1990 €.
Korus Design
Siru
Korus Designin Siro on kevyt timanttisormus. Ohut, helmimäinen runko ja kirkas timantti, joka syttyy valossa. Keltakulta, punakulta, valkokulta tai platina. Käsintehty kestämään. Hinta alkaen 510 €.
Midas Kultasepät
Kaisla
Midas Kultaseppien Kaisla-sormus kuuluu Wedding-kokoelmaan. Kaisla-sormus on saanut muotonsa ilta-auringon viime säteiden piirtyessä veden pintaan, jonka kevyt kesätuulen henkäys rikkoo. Kaislan keskellä menee valkokultainen osuus, jonka pinta on rikottu juuri kuin kesäillan vedenpinta. Kaislaan on istutettu 5 x 0,02 ct W/Vs timanttia, yhteispainoltaan 0,10 ct. Kaila-sormus valmistetaan käsityönä ja on saatavissa myös kokonaan valkokultaisena tai punakultaisena sekä platinasta. Kaislaa voidaan valmistaa myös haluamallasi kivimäärällä. Suositushinta 1180 €.
Laatukoru / Silván
Kihlasormus pystyharjattu pinta 5 mm
Laatukorun Silván-kihlasormus pystyharjatulla pinnalla, 5 mm leveä. Kaunis kotimainen keltakultainen Silván kihlasormus tasaisella 5 mm leveällä rungolla. Silván kihlasormus flakka-rungolla on vahva ja klassinen valinta. Sormuksen pystyharjattu pinta viimeistelee rosoisen, mutta tyylitellyn kokonaisuuden.Materiaali: 14K KeltakultaRungon profiili: FlakkaRungon leveys: 5 mmRungon paksuus: noin 1,2 mmPinta: PystyharjattuValmistettu SuomessaHinta alkaen 578 €
Aito Helsinki
Kalliosi
Aito Helsingin kivimäinen lohkottu titaani yhdistettynä ruusukultaiseen sisukseen. Grafiitinharmaa titaani, ruusukulta. Design Harri Nukarinen. Sormus valmistetaan yksilöllisenä käsityönä. Sormuksen pinta on aina uniikki. Suunnitteluvaiheessa sormukseen voidaan tehdä muutoksia toiveiden mukaan.
Olli Johan Lindroos
Kide Baby Padparadscha – OJL Originals -mallisto
OJL Kide Baby Padparadscha – Numeroitu kokoelma. Kaikki luonnon jalokivet ovat kauniita, mutta vain harva syntyy luonnostaan yhtä kauniina kuin Madagaskarin joen pohjalta poimitut safiirit. Näiden luonnollisten ja käsittelemättömien Madagraskarin safiirien sävy on myös erittäin harvinaislaatuinen. Nämä luonnon lahjat, jotka ovat kuin rubiinin ja safiirin lapsia, olen nimennyt Baby Padparadschoiksi. Baby Padpa hinta 4190 €. Design Olli Johan Lindroos.
Suokko Timanttikorut
Erin S H BR100 1
Tämän Erin-sormuksen kruunuistutuksessa sädehtii 1 ct painoinen timantti. Tämä sirorunkoinen Erin-sormus on ajaton klassikko. Hinta alkaen 1371 €.
Suokko Timanttikoruja valmistetaan valko-, kelta-, ja rosakullan värisinä sekä platinasta. Kullan karaatin voit valita 9 karaatin, yleisesti käytetyn 14 ja korkeapitoisemman 18 karaatin välillä. Suokko Timanttikoruja valmistetaan G VS väri- ja puhtausluokassa sekä laboratoriovalmisteisissa- että luonnontimanteissa.
Linkki sormuksen tarkempiin tietoihin: Erin S H BR100 1.
Täydellisen Suokko Timanttikoru -malliston löydät sivuiltamme www.suokko.fi tai liikkeestämme, Tuomiokirkonkatu 17, 33100 Tampere.
Tammi Jewellery
Metsän Aarteet 5 mm
Keltakultainen Metsän Aarteet -kihlasormus on muotoiltu vaalimalla luonnon inspiroimaa, orgaanista muotokieltä ja hienoa käsityötä. Suunnittelija Marjut Kemppi. Sormuksesta on saatavana eri leveyksiä ja voidaan valmistaa seuraavista jalometalleista: keltakulta, valkokulta, ruusukulta, platina.
Kuvan sormuksen materiaali on 14 K kierrätettyä keltakultaa. Koko M:n leveys 5 mm.
Suositushinta 695-775 €. Tuotenumero G1642.
Sandberg
M-340k – Joenmutka-mallisto
Sandbergin Joenmutka M-340 sormuksen istutuksessa vuorottelevat markiisi- ja briljanttihiontaiset timantit muodostavat kauniin rivin. Koska rivi on hiukan mutkitteleva, M-340 viereen sopivat monenlaiset sormukset – myös sellaiset, joiden reuna ei ole aivan suora.
Sormuksen leveys on istutuksen kohdalla noin 3,2 mm, alaosan hieman pyöristetty runko on noin 2,3 mm leveä.
Suositushinnat M-340:
Luonnontimanteilla 14K keltakultaisena alkaen 2750 € ja 14K valkokultaisena alkaen 2890 €.
Saarikorpi Design
Rakkaudella Taottu
Rakkaudella taottu -sormukset on elämys ja muisto, joka jää elämään sukupolvelta toiselle. Konseptin idea on siinä, että pariskunta takoo itse sormuksensa tai toistensa sormukset Fiskarsin työhuoneellamme. Ennalta sovitun materiaalin, leveyden ja koon perusteella valmistamme aihiot taontaa varten. Aluksi tutustutaan työvälineisiin ja harjoitellaan taontaa hopeasormukseen, vasta sitten siirrytään takomaan varsinaista sormusta. Valmiit sormukset saa heti mukaan. Sormuksen hinnat alkaen 650 €.
Design Lancetta
3922
Design Lancettan 3922 on keltakultainen timanttisormus, jossa ovaali-hiontainen 0,30ct timantti. Hinta alkaen 1995 €.
Keskisen Kello
Halo-timanttisormus 0,12 ct – Lykka Elegance
Halo-mallinen Lykka Elegance timanttisormus 0,12 ct timanteilla. Klassista sormusta koristaa kukanmallinen halo-timantti-istutus, jossa on yhteensä 10 timanttia. Sormuksen runko on 9 karaatin valkokultaa, ja rungon leveys on 1,2 mm.
Materiaali: 9K valkokultaTimanttien yhteispaino: 0,12 ctTimanttien väri: Wesselton (kirkas)Timanttien puhtaus: SITimanttien hionta: BriljanttiSormuksen rungon leveys: 1,2 mmHinta: 365 €
Faber Art
Cherry
Kultasepänliike Faber Artin ihastuttava Cherry-sormus on kokonaan pitsimäistä lehtiköynnöstä. Sormuksen pehmeissä muodoissa on istutettuina yhteensä 18 kpl syvänpunaisia rubiineja ja 24 kpl TWVS -timantteja. Materiaali on 18 ka keltakultaa. Sormusta on saatavilla myös valko- tai punakultaisena ja toiveiden värisillä jalokivillä. Sormus on koristeellinen, mutta tarttumaton ja kestävä. Soveltuu mainiosti kihla- tai vihkisormukseksi. Sormuksen malli on allianssi.
Atelier Eklöf
Ellinor
Klassisen kaunis Ellinor safiiri-timanttisormus on valmistettu käsityönä 18 K valkokullasta. Keskellä on harmaa safiiri ja molemmin puolin kirkkaat timantit. Sormus voidaan valmistaa myös kelta- tai ruusukullasta ja erivärisillä kivillä. Hinta alkaen 2000 €. Suunnittelija Petri Eklöf.
Bulevardi Diamond
Pinja
Bulevardi Diamondin Pinja-kihlasormuksen runko levenee sormuksen keskikohtaan tehden sormuksesta koristeellisemman. Sormuksen sivuun on lisätty yksityiskohtia. Runko on pyöristetty myös sisältä, mikä tekee siitä erittäin mukavan käyttää.
Saatavana timanteilla, joiden paino on 0,10 ct ja 1 ct välillä. Kaikki pyöreät briljanttihiontaiset timantit yli 0,30 ct toimitetaan GIA-sertifikaatilla ja niillä on 3 x erinomainen hiontalaatu. Kuvan tuote on 0,40 ct GIA D/sisäisesti virheetön 3 x erinomainen. Saatavana 14K ja 18K valko-, kelta- tai ruusukultaisena ja platinaisena.
Hinta: 6350 €
Neljästätoista tutkitusta sormuksesta vain yhden kultapitoisuus ei ollut kunnossa. Sormus oli sulatettu asiakkaiden tuomista vanhoista kultakoruista. Sulatetun materiaalin kultapitoisuutta ei ollut tarkastettu, vaan valmistaja oli luottanut vanhojen korujen leimoihin. Valmistaja aikoo muuttaa käytäntöään asiakkaiden tuomien materiaalien osalta.
Kaikista tutkituista sormuksista löytyivät pakolliset nimi- ja pitoisuusleimat. Jotkut käyttivät tuotteissa myös vapaaehtoista vuosileimaa, mikä on tärkeä tieto korun historian kannalta.
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) valvoo ja edistää teknistä turvallisuutta ja vaatimustenmukaisuutta sekä kuluttaja- ja kemikaaliturvallisuutta Suomessa. Tukesin tavoitteena on turvallinen, luotettava ja ekologisesti kestävä yhteiskunta.
Muokattu: 26.9.2025
Sandberg on suomalainen perheyritys, joka valmistaa laadukkaita ja vastuullisia timanttisormuksia kä...
V-mallinen sivusormus voi tehdä kihla- tai vihkisormuksesta näyttävän yhdistelmän.
Opi kaikki oleellinen tieto kullasta kihla- ja vihkisormuksissa: mitä eroa on kelta-, valko- ja puna...
Teetetty vihkisormus mittatilaustyönä on enemmän kuin koru – se kertoo teidän rakkaustarinanne. Tutu...
Tässä sormus–suomi-sanakirja sinulle, joka kaipaat ymmärrettäviä termejä, vaikkapa googlettamisen he...
Millaisista sormuksista tämän päivän morsiamet ja tuoreet vaimot haaveilevat? Entä millaisia tarinoi...
Kuva Artisan Photography
Sandberg-timanttikoruja – erityisesti kihla- ja vihkisormuksia – on valmistettu Suomessa käsityönä jo yli 50 vuoden ajan. Perheyrityksen sydämessä yhdistyvät tinkimätön laatu, suomalainen design ja läheinen suhde asiakkaisiin. Jokainen sormus on tehty kestämään aikaa ja rakkautta.
Tuleva morsian katselee Sandberg-timanttisormuksia helsinkiläisessä kultasepänliikkeessä ja huokailee:
– Näitä on niin monia ihania!
Yrittäjä Päivi Sandbergia hymyilyttää.
– Täältä ei tosiaan sormukset kesken lopu, hän myöntää.
Kaikki Sandbergin hääsormukset ovat kotimaisia Avainlippu-tuotteita, valmistettu 100 % kierrätyskullasta.
Sandbergin tarina alkoi jo 1960, kun Karl Sandberg perusti yrityksen. Nyt hänen poikansa Uuri Sandberg, yhdessä vaimonsa Päivin kanssa, jatkaa työtä toisen sukupolven yrittäjinä. Päivi kohtaa asiakkaat ja kuuntelee heidän toiveensa, kun taas Uuri suunnittelee korut ja valvoo laatua. He muodostavat työparin, jossa yhdistyvät ihmisläheisyys ja huippuosaaminen. Yrittäjä-aviopari on täydellinen tiimi.
"Laatu on ideologiamme perusta".
Sandbergin mallistosta löytyy satoja sormuksia: siro solitaire Taivaanranta, rivisormus Toivomuslähde, halosormus Kukkaniitty ja klassinen Tähdenlento, joka on ollut mallistossa yli 40 vuotta. Useista malleista on saatavilla myös korvakorut ja riipukset huomenlahjoiksi tai vuosipäivälahjoiksi.
M-15w – Toivomuslähde-mallisto
Sandbergin Toivomuslähde M-15w vierussormus sopii hienosti monenlaisten sormusten rinnalle: halosormusten, solitairesormusten, 3-kivisten, jne. Sormuksessa on yhteensä 7 kpl timantteja, yhteispainoltaan 0,15 ct G-vs. Sormuksen runko on noin 1,8 mm levyinen ja profiililtaan hieman päältä pyöristetty.
Materiaaleina valittavissa ovat myös valkokulta (lisäkuvassa), punakulta sekä tilauksesta myös platina. Lisäkuvissa esimerkkejä M-15 sormusyhdistelmistä
Suositushinta 14K keltakultaisena 1170 € ja 14K valkokultaisena 1249 €.Synteettisillä timanteilla 14K keltakultaisena 895 € / valkokultaisena 980 €.
V-59w – Aamukaste-mallisto
Sandbergin V-59w on Aamukaste-malliston upein 3-kivinen sormus. Sormuksen timanttien yhteispaino on muhkeat 1,00–1,20 ct, josta keskitimantin osuus on 0,45–0,60 ct. Sivutimanttien koko on 0,27–0,30 ct. Rungon leveys on noin 3,7 mm.
Sisarmallit V-53w ja V-133w pienemmillä timanteilla sekä yhteensopivat korvakorut ja riipus ovat lisäkuvissa.
V-59w -sormus 18K valkokultaisena alk. noin 5600 € ja keltakultaisena noin 5400 € (timantit yht. 1,00 ct G-vs). Synteettisillä timanteilla 14K valkok. 2290 € / keltak. 2150 €.
V-53w -sormus 18K valkokulta alkaen 3550 € ja keltakulta alkaen 3350 € (timantit yht. 0,52 ct G-vs). V-133w-sormus 18K valkokulta alkaen 2590 € ja keltakultaisena 2430 € (timantit yht. 0,37 ct G-vs).
V-379/380/381w – Taivaanranta-mallisto
Sandbergin Taivaanranta V-380w sormuksen 4-kyntiseen istutukseen sopii 0,14–0,20 ct timantti (kuvassa 0,18 ct). Siron ja matalan istutuksen sovitus runkoon on tehty siten, että vierelle sopii toinen sormus, esim. sileä kihla tai rivisormus. Sormuksen istutusta kohti kapeneva runko on profiililtaan tynnyri ja sen leveys on noin 1,8 mm. Sisarmalliin V-381w sopii suurempi 0,25-0,35 ct timantti ja malliin V-379w pienempi 0,10 ct timantti.
Sormus on saatavissa myös kelta- tai punakultaisena sekä platinaisena. Lisäkuvissa V-380 sormusyhdistelmiä.Suositushinnat:V-381 alk. 0,26 ct G-vs timantilla 14K keltakulta 1885 € / valkokulta 1965 €. Synteettisellä 0,26 ct F-vs timantilla 14K keltakultaisena 995 € / valkokultaisena 1075 €V-380 alk. 0,18 ct G-vs timantilla 14K keltakulta 1460 € / valkokulta 1540 €. Synteettisellä 0,18 ct F-vs timantilla 14K keltakultaisena 935 € / valkokultaisena 1015 €V-379 0,10 ct G-vs timantilla 14K keltakulta 1050 € / 14K valkokulta 1130 €. Synteettisellä 0,10 ct F-vs timantilla 14K keltakultaisena 795 € / valkokultaisena 875 €
M-330yw – Joenmutka-mallisto
Ihastuttavassa Joenmutka-sormuksessa 15 timantin rivi ylittää siron sileän rungon. Sormuksen alaosassa runko jatkuu 2-osaisena. Sormuksen leveys on noin 4 mm, timanttien yhteispaino on 0,15 ct G-vs. M-330yw sormus sopii erinomaisesti monenlaisten sormusten rinnalle: halosormusten, solitairesormusten, 3-kivisten jne.
Kuvassa on keltakultainen sormus M-330yw valkokultaisella istutuksella, saatavilla myös valko- tai punakultaisena. Lisäkuvissa esimerkkejä M-330yw sormusyhdistelmistä.
Suositushinta 14K keltakultaisena 1555 € ja 14K valkokultaisena 1690 €.
M-832k – Kukkaniitty-mallisto
Sandbergin Kukkaniitty-malliston M-832k-sormuksen kukkahalokoriste on noin 5,6 mm kokoisena ja yhteensä 0,08 ct G-vs timanteilla malliston pienin kukkahalo. Keskitimantin koko on 0,035–0,04 ct, kehyskivien istutuksessa on kaunis krysanttireunus.
Tasaleveän rungon leveys on noin 1,8 mm. Saatavana myös kapenevalla rungolla, mallinumero M-833k.
Kukkaniitty M-832 yhdistyy kauniisti esim. Kukkaniitty- ja Suvituuli-sarjan krysanttikoristeisiin rivisormuksiin. Kaikki Kukkaniitty-sormukset ovat saatavissa myös valko- tai punakultaisena tai platinaisena. Mallistossa on myös yhteensopivat korvakorut ja riipus (lisäkuvissa).
Suositushinta 14K keltakultaisena 1135 € ja valkokultaisena 1220 €.
S-665k – Toivomuslähde-mallisto
Toivomuslähde-malliston soma S-665k on malliston pienin halosormus. Sen halokoristeen halkaisija on noin 5,1 mm. Timanttien yhteispaino on 0,07 ct G-vs. Tasaleveän rungon leveys on noin 1,7 mm. Halokoristeen alla on tilaa matalalle vierussormukselle, kuten Toivomuslähde V-701 tai V-720 rivisormukselle.
Materiaaleina valittavissa ovat myös valkokulta, punakulta ja platina. Mallistossa on myös yhteensopivat korvakorut ja riipus.
Suositushinta 14K keltakultaisena on 965 € ja valkokultaisena 1045 €.
M-12-10w – Toivomuslähde-mallisto
Sandbergin sivukivellinen vierussormus M-12-10w sopii erinomaisesti monenlaisten sormusten rinnalle: halosormusten, solitairesormusten, 3-kivisten jne. Rungon leveys on noin 2 mm. Sormuksessa on 15 kpl timantteja, yhteispainoltaan 0,28 ct
Materiaaleina valittavissa ovat myös keltakulta (lisäkuvassa), punakulta sekä tilauksesta myös platina. Lisäkuvissa esimerkkejä M-12-10 sormusyhdistelmistä.
Suositushinta 14K keltakultaisena 1569 € ja 14K valkokultaisena 1645 €. Synteettisillä timanteilla 14K keltakultaisena 1070 € / valkokultaisena 1140 €.
V-701-9k – Toivomuslähde-mallisto
Hyvin siro, 1,8 mm levyinen Toivomuslähde V-701-9k-rivisormus sopii kauniisti monenlaisten sormusten vierelle, kuten esim. Toivomuslähde-malliston halosormusten sekä Taivaanranta- ja Kastepisara-malliston sormusten. Sormuksen timanttien lukumäärä on 9 kappaletta.
Sormus on saatavissa 14K tai 18K kelta-, valko- ja punakultaisena ja platinaisena.
Suositushinnat 14K keltakultaisena 735 € / valkokultaisena 785 €. Synteettisillä timanteilla 14K keltakultaisena 595 € / valkokultaisena 645 €.
M-46/45/44w Kastepisara-mallisto
Sandbergin Kastepisara M-46w-sormuksien 4-kyntiseen istutukseen sopii 0,80–2,10 ct ovaalihiontainen timantti (kuvassa 0,90 ct). Istutuksen sovitus runkoon on tehty siten, että vierelle sopii toinen sormus, esim. sileä kihla- tai rivisormus. Sormuksen erittäin siro tasalevyinen runko on profiililtaan tynnyri ja sen leveys on noin 1,8 mm. Sisarmallien M-45w:n ja M-44w:n istutus on muotoiltu sopivaksi pienemmille, 0,30–0,75 ct ovaalihiontaisille timanteille.
Materiaaleina valittavissa ovat myös keltakulta (lisäkuvassa pienemmällä timantilla), punakulta ja platina.
Suositushinnat valkokultaisena 0,30 ct luonnontimantilla alkaen 14K noin 2050 € / 18K noin 2340 € ja keltakultaisena 14K noin 1960 € / 18K noin 2220 €. Synteettisellä timantilla esim. 0,50 ct 14K valkokultaisena 1490 € / keltakultaisena 1390 € tai 1,00 ct 14K valkokultaisena 1790 € / keltakultaisena 1690 €.
V-942k – Toivomuslähde-mallisto
Sandbergin Toivomuslähde V-942k sormuksen halokoriste on noin 9 x 6,8 mm kokoisena malliston pienin pisarahalo. Sen keskikiveksi sopii 0,22–0,26 ct pisarahiontainen timantti ja muoto myötäilee keskikiven pisaran muotoa. 14 kehyskiven yhteispaino on 0,08–0,10 ct. Halokoristetta kohti kapenevan rungon leveys on sivuilla noin 1,8mm.
Halokoristeen alla on riittävästi tilaa vierussormukselle; esim. rivisormukset Toivomuslähde V-720k, V-701k ja vierussormukset M-12k ja M-15k sopivat vierelle kauniisti. Materiaaleina valittavissa ovat myös valkokulta, punakulta sekä tilauksesta myös platina.
Suositushinnat: 14K keltakulta alkaen 2190 € / valkokulta alkaen 2280 €.Synteettisillä timanteilla 14K keltakulta 1295 € / valkokulta 1380 €.
– Laatu on ideologiamme perusta, sanoo Uuri Sandberg.
Ja siinä he ovatkin viime vuosina kulkeneet lähes vastavirtaan. Kullan hinnan ja muiden kustannusten nousu on nimittäin saanut monet valmistajat heikentämään laatutasoaan pärjätäkseen hintakilpailussa. Sandbergit ovat sen sijaan keskittyneet parantamaan tuotteidensa laatua entisestään.
Sandbergin kultaseppien työkin on huipputasoa. Kaikki korut tehdään käsityönä pienissä erissä, alusta loppuun Suomessa.
– Eikä mitään lähde talosta ulos ilman, että se tarkastetaan huolellisesti, Uuri lisää. Sandbergin korut valmistetaan Suomessa pienissä erissä käsityönä.
Jokainen timantti valitaan henkilökohtaisesti, ja vähintään 0,30 karaatin timanteissa on aina GIA-sertifikaatti. Kaikki timantit tulevat vastuullisilta toimittajilta, jotka kuuluvat Responsible Jewellery Counciliin tai World Federation of Diamond Bourseen. Sandbergin 100 % kierrätyskullasta valmistetut sormukset ovat laadultaan markkinoiden parhaimmistoa.
Sandbergin yrittäjäparin filosofia on yksinkertainen: asiakkaalle tarjotaan vain parasta. Laatu tarkastetaan aina henkilökohtaisesti ennen toimitusta, ja asiakas saa tukea myös myöhemmin – olipa kyse sormuksen huollosta, muutoksesta tai lisäkysymyksistä. Sandbergin nimi on lupaus laadusta ja kestävyydestä.
“Sandberg-timanttikoruja ja vihkisormuksia on valmistettu Suomessa käsityönä jo yli 50 vuotta.”
KLIKKAAMALLA TUOTETIETOA KUVASTA.
Yrittäjäparin puheesta kuultaa ammattiylpeys, rehtiys ja rehellisyys. He haluavat aidosti auttaa morsiusparia saamaan parhaan mahdollisen sormuksen.
– Tässä kymmenien vuosien aikana olemme huomanneet, että se on hyvä tapa toimia, Uuri Sandberg sanoo.
Arvokasta hankintaa tehdessä on myös huojentavaa tietää, että valmistaja on tavoitettavissa tarvittaessa tulevaisuudessakin esimerkiksi muokkauksia, huoltoja tai lisäkysymyksiä varten.
– Tuotteemme täyttävät tiukatkin laatukriteerit ja seisomme kaikissa tilanteissa henkilökohtaisesti laatumme takana, Sandbergit sanovat.
Luota omaan makuusi. Valitse sormus, josta todella pidät. Se tekee siitä ajattoman.
Panosta kestävyyteen. Vuosikymmeniä käytettävän sormuksen rungon on oltava vahva.
Vältä liian ohuita sormusmalleja. Ne näyttävät herkän kauniilta, mutta eivät aina kestä arjessa.
Suosi klassista designia. Ajattomuus varmistaa, ettei sormuksesi tyyli vanhene.
Sovita sormusta liikkeessä. Oikea koko ja tuntu selviävät vain omassa kädessä.
Tarkista onko sovitettava mallisormus varsinaisen kanssa samaa laatua. Sandbergilla sovitat aina aitoja timanttisormuksia, et kopioita.
Sandbergin esittelypäivät tarjoavat mahdollisuuden tutustua koko mallistoon ja tavata Päivi Sandberg henkilökohtaisesti. Hän neuvoo, miten valita juuri omaan tyyliin sopiva kihla- tai vihkisormus. Sormuksen on oltava kestävä ja ajaton – Sandbergin malleissa yhdistyvät juuri nämä ominaisuudet.
Teksti Sari PeltonenKuvat Artisan Photography
Sandberg-timanttikorut suunnitellaan ja valmistetaan Suomessa pienissä tuotantoerissä, perinteisin käsityömenetelmin. Niinpä jokainen Sandberg-timanttisormus on laadukas ja kestävä Avainlipputuote.
Löydä Sandberg-jälleenmyyjät
Instagram @sandbergtimanttikorut
Facebook @SandbergTimanttikorut
ARTIKKELI ON MAINOSSISÄLTÖÄ, yhteistyössä SANDBERG-TIMANTTIKORUT
Sandberg-timanttikorut suunnitellaan ja valmistetaan Suomessa pienissä tuotantoerissä, perinteisin käsityömenetelmin. Näin kultaseppämestareidemme persoonallinen työpanos ja kädenjälki pääsevät parhaiten oikeuksiinsa. Kaikki korumme ovat saatavina niin kelta- kuin valkokultaisina.
Lue lisää
Juttu on julkaistu aiemmin Häät-lehden numerossa 2/2025.
Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttökokemustasi sivustollamme
Häät-verkkopalvelut (Editus Oy) tarjoavat sinulle laadukasta kotimaista hääsisältöä ja keräävät evästeitä. Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, jotka tallentuvat laitteesi selaimeen. Ne kertovat meille esimerkiksi, millaisella laitteella käytät verkkopalvelua ja oletko vieraillut sivustoillamme aikaisemmin. Tilastollisten evästeiden avulla kehitämme sinulle parempia palveluja ja markkinointievästeiden avulla voimme tarjota kohdennettua mainontaa ja markkinointia. Osa tunnisteista on välttämättömiä palvelujen ja kotimaisen hääsisällön tarjoamiseksi.
Lue lisää tietosuojaselosteesta.
Nämä ovat välttämättömiä sivuston toiminnan kannalta. Näitä tietoja käytetään helpottamaan verkkosivuston käyttöä ja näitä ei voi poistaa.
Markkinointievästeitä käytetään verkkosivuston kävijöiden seuraamiseen, jotta julkaisijat voivat kohdentaa markkinointiaan asiaankuuluvilla ja kävijää kiinnostavilla mainoksilla. Käyttämiämme työkaluja on muun muassa Facebook Pixel.
Keräävät tietoja verkkosivustomme käytöstä, esimerkiksi käynneistä sivuilla tai virheilmoituksista. Nämä tiedot yhdistetään ja anonymisoidaan, ja niitä käytetään verkkosivustomme kehittämiseen.